Досега медицината не беше открила достатъчно ефективен механизъм, с който да спре първопричините и основните разрушителни процеси, които настъпват в мозъка в следствие на болестта на Алцхаймер. Това е на път да се промени завинаги, благодарение на последното откритие на учените от Колежа по медицина в Байлор, Тексас, Тексаската детска болница и Университета по медицина „Джон Хопкинс”. Според тях е възможно превантивното лечение на Алцхаймер чрез директно таргетиране на токсичните протеини в мозъка, пише БГНЕС.
„Сродни заболявания като Паркинсон, Алцхаймер и деменцията са до голяма степен причинени от екстраординерно натрупване на определени протеини в мозъка”, казва ръководителят на изследването д-р Худа Зогби, който е професор по молякулярна и човешка генетика, както и по педиатрична неврология в Байлор. „Някои протеини стават токсични, когато се натрупат и правят мозъка уязвим откъм дегенеративни процеси. Тау е един от протеините, свързани с появата на Алцхаймер и деменцията. Затова чрез намаляването на акумулацията му и патологията, причинена от него е възможно откриването на лек”, коментира още той, пред сп. „Неврон”.
За да стори това, изследователският екип се е фокусирал върху група ензими, наречени кинази, които човешките клетки използват като естествен регулатор на нивата на протеин. Чрез инхибиране на ензимите, учените са открили кои от тях предизвикват редукция на тау протеина. Отговорът? Само един – Нуак 1.
"Открихме ензим на име Нуак 1, чието потискане доведе до последователно занижаване на нивата на тау и в човешките клетки, и в тези на плодовите мушици", съобщи Зогби, цитиран от „Форбс”. "Използвахме наученото, за да излекуваме болестта на Алцхаймер при мишки и надеждите ни бяха оправдани. Инхибирането на Нуак 1 подобри поведението на мишките и предотврати мозъчната дегенерация."
Откритието представя изцяло нов поглед върху Алцхаймер, тъй като към момента изследванията са се концентрирали основно върху подтискането или забавянето на болестта в по-късен етап. И ако появата на подобно хапче се окаже реална, това ще бъде огромна крачка напред в лечението на болестта, която е част от живота на все повече и повече хора.
Статистиките сочат, че близо 5,4 милиона американци днес живеят с Алцхаймер. Един на всеки девет души на възраст над 65 години страда от това заболяване.