Експертите подчертават, че най-доброто време за лягане е между 22 и 23 часа, поне що се отнася до здравето на сърцето.
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Според проучване, публикувано от Европейското дружество по кардиология, не само продължителността на съня е важна, но и времето, през което заспивате. След шест години наблюдение на навиците на повече от 80 000 доброволци, учените установиха, че групата, която си ляга късно, около полунощ или дори по-късно, има предимно здравословни проблеми. Те са имали 25% по-голям шанс да развият диабет сърдечно-съдови заболявания.
Вижте още: Как да разпознаем дехидратацията при малки деца? Лекар разкрива най-честите признаци
От друга страна, твърде ранното лягане няма толкова много ползи, колкото може да се мисли. За тези, които заспиват преди 22, рискът от сърдечно-съдови проблеми може да се увеличи с 12 процента. Проучване в Япония, сред хиляда японски работници, показа колко е важно кога си лягате да спите. Тези, които са заспивали след полунощ, са по-склонни да изпитат един или повече симптоми на депресия.
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
Ето защо експертите подчертават, че най-доброто време за лягане е между 22 и 23 ч., поне що се отнася до здравето на сърцето, и това го наричат "златен час". Точно в това време трябва да си лягаме – така че нито много рано, нито много късно. Липсата на сън се отразява негативно на тялото, причинява умора, влошаване на когнитивните функции и по-висок риск от много заболявания. Интересното е, че твърде много сън също не е добре за нас. Затова би било идеално да достигнете златната среда.
Възрастните се нуждаят средно от седем до девет часа качествен сън всяка нощ, за да бъдат здрави. Въпреки че, разбира се, има изключения, хора, които спят по-малко от шест, дори пет часа или, от друга страна, спят около 10 часа, но това е рамката, в която попадат 80 процента от населението.
Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
Качеството на съня не се влияе само от неговата дължина и продължителност. Важни са и правилните условия в спалнята – трябва да е тъмно и хладно, като е важно да знаем, че заспиването е по-трудно дори след обилно хранене, но и когато сме гладни. Леглото трябва да е удобно, не прекалено меко, а спалното бельо трябва да е от дишаща материя. Най-добре е да спите голи, защото така тялото най-добре регулира телесната температура.