Един плод, който е любим на малки и големи, всъщност може да навреди на стомаха, бъбреците и черния дроб, ако се прекалява с него. Руският диетолог д-р Марият Мухина предупредупреждава за опасностите от ягодите.
Кога ягодите могат да навредят?
"Още в края на пролетта вкусни сезонни горски плодове, като ягоди, могат да бъдат намерени по рафтовете на магазините. Повечето хора незабавно включват този продукт към диетата, защото са убедени, че той е здравословен и богат на витамини и минерали. Не бива обаче да посягате веднага към ягодите и да ги ядете всеки ден", обяснява д-р Марият Мухина.
Лекар разкри как млечните продукти влияят на бъбреците
Според специалиста яденето на ягоди лесно провокира алергии, сърбеж, копривна треска и дори оток на Квинке. Дори онези хора, които никога не са имали отрицателна реакция към плода, са изложени на риск.
"Освен това ягодовите семена - зърна с влакна на повърхността си - могат да бъдат опасни, ако имате проблеми със стомашно-чревния тракт", добавя диетологът.
Това се дължи на факта, че семената дразнят лигавицата и водят до обостряне на язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Лекарят допълва, че тези семена изобщо не се усвояват и могат да "надраскат" лигавицата, обясява д-р Мухина.
Експертът припомня, че използването на химикали при отглеждането на ягоди, също се отразява негативно на здравето. Прекомерната консумация на плодове, които са третирани срещу вредители с агресивни средства, нарушава функцията на черния дроб и бъбреците.
За да се избегнат неприятни последици за здравето, лекарят съветва да не се ядат повече от 200 гр ягоди на ден.
Полезни свойства на ягодите
Консумирани в сезона, ягодите носят много ползи на тялото. Те помагат за укрепване на имунната система. Витамин С, съдържащ се в тях, помага на тялото да създаде мощна защитна бариера. Биофлавоноидите, съдържащи се в този плод, спомагат за по-доброто усвояване на витамин С. Освен това витамин С играе важна роля за намаляване на възпалението и синтеза на колаген.
Ягодите предпазват сърцето и кръвоносните съдове. Помагат за понижаване на кръвното налягане и нормализиране нивата на холестерола. Витамин С, калий и антоцианини, съдържащи се в ягодите, помагат за защита на кръвоносните съдове и им придават по-голяма еластичност.
Този вкусен плод съдържа витамин Е и антиоксиданти, което го прави полезен за очите, подобно на боровинките.
Ягодите оказват положителен ефект при депресия. Фолиевата киселина и витамин B9, съдържащи се в тях, спомагат за нормализиране на работата на нервната система.
Безопасен ли е приемът на колаген за бъбреците?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!