Плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, здравословни растителни масла, семена, ядки... това са все храни, които често се споменават в контекста на здравословното хранене и вероятно всички знаем колко е важно да ги включим в ежедневната си диета.
Още: Златната билка: Бяла ружа - употреба и лечебни свойства
Още: Кардиолози: Кръвното трябва да се измерва само в това положение на тялото
Но какво да кажем за храните, които са били част от нашата традиционна диета от много години, тези, на които нашите родители и баби и дядовци са израснали, като свинска мас, бекон и лук?
Могат ли тези храни да намерят своето място в здравословното хранене и в какви количества?
Още: Трябва ли ядките да се мият преди ядене?
Още: Подправка №1 за разреждане на кръвта, "убива" тромбите
Свинска мас
Свинската мас често е обект на критики, тъй като мнозина смятат, че трябва да се избягва. Въпреки това, умерената консумация на свинска мас може да донесе определени ползи. Въпреки че е богата на наситени мазнини и холестерол, свинската мас съдържа и мононенаситени мазнини (около 50%), които се считат за полезни за сърцето, както и витамини A, D и E.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Всичи ядем тази зърнена храна, но тя е токсична
Още: Какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден ядете пица?
Поради високото си съдържание на наситени мазнини, свинската мас може да предизвика някои спорове, но също така има високо ниво на мононенаситени мазнини, което я прави стабилна за термична обработка на храни. Това я прави отличен избор за пържене и печене, тъй като има висока точка на дим и не се разлага лесно при високи температури.
Въпреки това, както при всички мазнини, важно е да ги използвате умерено, тъй като прекомерният прием на калории от мазнини може да има отрицателни последици за здравето.
Бекон
Беконът е друга храна, която предизвиква разделени мнения. Мазнините в бекона са предимно мононенаситени, със значителна част от олеинова киселина, която се съдържа и в зехтина. Беконът също е източник на множество хранителни вещества, включително протеини, витамини от група В, селен, фосфор и цинк. Въпреки че преди се смяташе, че високият прием на холестерол може да бъде вреден, днес знаем, че приемът на холестерол с храна има по-малък ефект върху нивата на холестерола в кръвта, отколкото се смяташе досега.
Въпреки че беконът е богат на мазнини и калории (около 400 калории на 100 г), в малки количества той може да бъде част от балансирана диета. Важно е да се обърне внимание на възможното добавяне на нитрати и нитрити в търговския бекон, тъй като при високи температури тези съставки могат да се превърнат в канцерогенни нитрозамини. Ето защо е добре да избягвате препържването на бекона на високи температури.
Лук
Лукът е изключително питателен и богат на витамини и минерали, но с много малко калории. Една средна глава лук съдържа само 44 калории, но е добър източник на витамин С, витамини от група В, включително фолиева киселина и витамин В6, и минерали като калий, който е важен за нормалното функциониране на тялото. Витамин С в лука действа като мощен антиоксидант и помага за укрепване на имунитета и усвояването на желязото.
В допълнение, лукът съдържа съединения, които имат противовъзпалителни свойства, могат да намалят нивото на триглицеридите и холестерола, като по този начин намаляват риска от сърдечни заболявания. Освен това е доказано, че лукът понижава кръвното налягане, подобрява храносмилането и помага за контролиране на кръвната захар.
Добавянето на лук към ежедневната ви диета е лесен начин да подобрите цялостното си здраве, тъй като предлага множество ползи за здравето на сърцето, имунитета и храносмилането.
Въпреки че тези храни, като сланина, бекон и лук, често се възприемат като традиционни, когато се използват умерено и внимателно, те могат да бъдат част от здравословна и балансирана диета.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!