Здравето на сърцето може да зависи от малки, но значителни промени в диетата. Една такава промяна може да бъде въвеждането на лешници, проста и достъпна храна с изненадващо голямо въздействие върху сърдечно-съдовото здраве.
Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година
Според изследвания ежедневната консумация на 25 грама лешници намалява нивото на лошия холестерол (LDL) с 12 процента само за четири седмици. Това намаление може да намали риска от сърдечни заболявания с до 30 процента в течение на една година. Лешниците съдържат здравословни мазнини, антиоксиданти и магнезий, които защитават артериите, намаляват възпалението и регулират кръвното налягане.
Както всички ядки, лешниците са пълни с витамини, минерали, антиоксиданти и фитохимикали, полезни за здравето.
Още: Кардиолог: Лявата или дясната - на коя ръка е правилно да мерим кръвното налягане
Доказано е, че редовното ядене на ядки допринася за здравето на сърцето, намалява общата смъртност и риска от развитие на диабет тип 2, помага при регулиране на теглото, намалява риска от някои видове рак, подобрява качеството на спермата, намалява депресията и насърчава общото добро здраве.
Ефекти върху здравето
В допълнение към ползите за здравето, които осигуряват всички ядки, лешниците се свързват с:
Умерени до силно постоянни намаления на общия и LDL холестерол и силно постоянни подобрения на HDL холестерола.
Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта
Положителни ефекти върху липидните профили, включително съотношението LDL и LDL: HDL холестерол при деца и юноши с първична хиперлипидемия.
По-добри резултати при тестове, измерващи когнитивната функция, капацитета на вниманието и работната памет при деца, чиито майки са яли повече ядки (включително лешници) през първия триместър на бременността.
Още: Лекар: Това е най-полезната мазнина за черния ви дроб
Какво прави лешниците уникални?
В сравнение с други ядки, лешниците са с най-високо съдържание на фибри, с най-високо съдържание на фолиева киселина и са на второ място по съдържание на витамин Е, като порция от 30 г осигурява 45% от RDI за витамин Е. Витамин Е е антиоксидант, който може да помогне намаляват риска от сърдечни заболявания.
Още: Кардиолог: Патладжан - вдига или сваля холестерола
Те съдържат малки количества растителни омега-3 мастни киселини , които имат ползи за здравето на сърцето.
Те съдържат предимно мононенаситени мазнини, важни за здравето на сърцето.
Лешниците са източник на мононенаситени мазнини и фибри и имат естествено ниско съдържание на захар и натрий.
Те са източник на мед, магнезий, манган, тиамин, ниацин и фолат и са добър източник на витамин Е.
Още: Захарта вдига или сваля кръвното налягане
Доказано е, че лешниците значително подобряват сърдечно-съдовото здраве чрез влияние върху различни биомаркери. Проучване, включващо пациенти с хиперхолестеролемия, демонстрира, че диета, обогатена с лешници, подобрява ендотелната функция, намалява окисляването на LDL и намалява възпалителните маркери като високочувствителен С-реактивен протеин (hs-CRP) и разтворима васкуларна клетъчна адхезионна молекула-1 (sVCAM-1). ). Друго проучване потвърди, че лешниците, когато се комбинират с физическа активност, подобряват липидния профил чрез намаляване на LDL холестерола и повишаване на HDL холестерола, което предполага благоприятно въздействие върху сърдечно-съдовия риск.
Още: Лекар: Всички правят тази грешка, така e правилно да се приема витамин D
Подобряване на липидния профил
Редовната консумация на лешници се свързва с благоприятни промени в липидния профил. При деца и юноши с първична хиперлипидемия приемът на лешник води до намаляване на LDL холестерола и повишаване на съотношението HDL/LDL холестерол, което показва потенциално намаляване на сърдечно-съдовия риск. По същия начин, при лица с лека хиперхолестеролемия, различни форми на лешници (смлени, нарязани, цели) подобряват HDL холестерола и намаляват нивата на общия холестерол и LDL холестерола.
Противовъзпалително и антиоксидантно действие
Още: Еликсир за сърцето: Чаят, с който крал Чарлз започва деня си
Лешниците също проявяват противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Проучване върху хора с наднормено тегло и затлъстяване установи, че докато консумацията на лешници не променя значително възпалителните маркери, тя подобрява качеството на диетата, без да засяга състава на тялото. Освен това е доказано, че лешниците намаляват маркерите на оксидативния стрес и подобряват защитата на ДНК при деца с хиперлипидемия, като допълнително подкрепят техните антиоксидантни ползи.
Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул
Въздействие върху метаболитното здраве
Лешниците също могат да играят роля за подобряване на метаболитното здраве. Проучване подчертава потенциала на лешниците да модулират инсулиновата чувствителност и липидния метаболизъм, особено когато се комбинират с физическа активност, което може да допринесе за намален сърдечно-съдов риск 2 . Освен това е установено, че лешниците влияят положително върху състава на мастните киселини на еритроцитните фосфолипиди, което е полезно за здравето на метаболизма.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.