Спирулината е популярна добавка. Това водорасло често се използва като хранителна добавка. Въпреки че се счита за здравословна добавка, той съдържа и вещества, които крият потенциални рискове за здравето, ако се консумира неправилно. Това съобщава руският диетолог д-р Татяна Лакуста.
Какво се знае за спирулината?
Спирулината е синьо-зелено водорасло, което съдържа 60% протеини от теглото си, както и различни витамини и минерали, чудесен източник е на полиненаситени мазнини, антиоксиданти, бета-каротин. Това е популярна суперхрана поради своите ползи за здравето: съдържа високи нива на протеини, витамини (особено В12), минерали, антиоксиданти и незаменими аминокиселини.
"Поради хранителните си свойства спирулината често се използва като хранителна добавка или под формата на прах, добавя се към смутита, сокове или ястия. Тя придоби популярност сред вегетарианците и веганите. Въпреки това, както при всяка добавка, важно е да се подходи към нейната употреба с повишено внимание", казва специалистът.
Лекар: Тази добавка забавя стареенето на организма
"Като добавка, тя е представяна като средство с висок антиоксидантен, противовъзпалителен, имуностимулиращ и понижаващ холестерола потенциал. Но хората често използват тази добавка без нужда или по съвет на приятели. В резултат на това можете да причините повече вреда на тялото си, отколкото полза", допълва диетологът.
Недостатъци на спирулината
Възможно замърсяване с токсини и цисти. Важно е да знаете, че спирулината се добива в дивата природа, така че съществува риск от заразяване с тежки метали, бактерии или микроцисти.
Диетологът отбелязва, че добавки, замърсени с микроцистини, са открити в Италия, Северна Америка и Китай.
"Възможно влошаване на автоимунното заболяване. Тъй като спирулина засяга имунната система, тя може да има въздействие върху автоимунни заболявания като лупус, множествена склероза и ревматоиден артрит. Спирулина засяга имунната система чрез ефекта си върху естествените клетки убийци (NK), които атакуват възприеманите заплахи на клетъчно ниво. Няма точни данни за връзката между AIT и спирулина, но тя може да влоши хода на хипотиреоидизма по време на лечение с тироксин", казва д-р Лакуста.
Тази магична добавка ще подобри съня и почивката ви
Това водорасло има антикоагулантен ефект, тоест може да разреди кръвта и да увеличи времето, необходимо за нейното съсирване (склонност към кървене). За тези, които приемат разредители на кръвта или страдат от нарушения на съсирването, спирулина може да бъде опасна и може да причини допълнителни синини и кървене.
"За да избегнете странични ефекти, струва си да купувате марки, сертифицирани от реномирани организации. Но задължително се консултирайте със специалист преди прием на спирулина, защото нейния прием може да има повече вреда, отколкото полза", съветва лекарят.
Тайната съставка, която ще ви избави от инфекциите на пикочните пътища
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и да замести вече назначеното лечение. Преди прием на добавки задължително се консултирайте със специалист!