Оризът е една от най-консумираните зърнени храни. Руският токсиколог и кандидат на медицинските науки Михаил Кутишов споделя, че зърнените култури трябва да се накисват, за предпочитане за една нощ. Това е дългогодишна практика, която има солидна научна основа. Експертът споделя, че това се отнася не само за боб и леща, но и за ориз.
Накисване на ориза - какви са ползите
„Накисването на зърната за една нощ помага да се активират редица биохимични процеси, които подобряват усвояването на хранителните вещества и намаляват съдържанието на антинутриенти “, споделя лекарят.
Накисването на ориза намалява съдържанието на фитинова киселина. Това е вещество, намиращо се в семена, ядки, бобови растения и зърнени храни. Свързва се с минералите и образува неразтворими фитати, които пречат на усвояването им в червата.
Тайната на готвачите от 90-те години за приготвяне на пухкав ориз
„Фитинова киселина е антинутриент, тъй като намалява бионаличността на важни минерали “, подчертава лекарят.
При накисване се активира ензимът фитаза. Той разгражда фитиновата киселина и освобождава свързаните с нея минерали. В резултат на това се повишава бионаличността на желязо, цинк, калций и магнезий.
В допълнение към фитиновата киселина, зърнените култури могат да съдържат други антинутриенти: танини и ензимни инхибитори. Накисването помага за отстраняването на някои от тези вещества. Също така накисването помага за активирането на ензими, които разграждат сложните въглехидрати и протеини до по-прости, по-лесно смилаеми съединения.
Само професионалните готвачи слагат това във водата за варене на ориза
Другите предимства на накисването са следните: ще намалите времето за готвене и ще подобрите текстурата и вкуса на зърнената култура. Приготвените по този начин оризови зърна се оказват по-меки, по-крехки и ронливи.
Времето за накисване може да варира. Д-р Кутишов дава следните препоръки:
- Овес - 8-12 часа
- Лимец, ръж - 8 часа
- Кафяв ориз - 12 часа
- Бял ориз - 9 часа
- Див ориз - 5 часа
- Перлен ечемик - 6 часа
- Елда - 5 часа
- Просо - 5 часа
- Киноа - 3 часа
Полезни свойства на ориза
Основните ползи от ориза са:
- Укрепване на нервната система;
- Източник на протеини, въглехидрати, минерали, аминокиселини и микроелементи;
- Без глутен;
- Действа като абсорбент, премахвайки вредните вещества от тялото.
Компонентите в ориза покриват стомашната лигавица. Препоръчва се да се въведе оризова каша в редовната диета при симптоми на стомашно-чревни заболявания и висока киселинност. Полезните свойства на ориза за човешкия организъм са доказани при неусложнени случаи на диария, сърдечно-съдови или бъбречни заболявания.
Какво се слага в ориза, за да е пухкав и вкусен: Тайната съставка
Важно: Информацията е предоставена само за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.