Защо лекарите препоръчват целина на диабетиците?

14 април 2025, 21:06 часа

Диабетът изисква специално внимание към диетата, а целината има репутацията на една от най-здравословните храни за хората с това заболяване – как помага? Руският лекар Игор Строков дава отговор на този въпрос.

Защо целината е полезна при диабет? 

Целината е един от най-полезните продукти за хората с диабет: нейната консумация помага за контролиране на нивата на кръвната захар и намалява риска от усложнения, свързани с резки колебания.

"Целината съдържа много диетични фибри, които забавят усвояването на въглехидратите в червата. Това също така насърчава по-плавното усвояване на глюкозата, без нейните бързи покачвания и спадове", казва д-р Строков.

Какви са ползите и вредите от сока от целина

"Лекарите препоръчват яденето на целина не само като продукт, подходящ за нормализиране на кръвната захар поради влакнестата му структура. Освен това съдържа флавоноиди, витамин С и други антиоксиданти, които намаляват оксидативния стрес в организма, който често се среща при диабет и допринася за развитието на опасните му усложнения", казва специалистът. 

Коренът и стъблата на целината съдържат полиацетилени и апигенин, вещества, които намаляват възпалението, което е особено важно при диабет тип 2, който често е придружен от хронично възпаление. 

Диабетът повишава риска от хипертония и атеросклероза. Целината съдържа калий и фталиди, които помагат за понижаване на кръвното налягане и подобряване на еластичността на кръвоносните съдове. 

Отокът често засяга хора с диабет. Целината нежно премахва излишната течност, без да отмива калия, за разлика от синтетичните диуретици. 

"Някои проучвания показват, че екстрактът от целина може да повиши чувствителността на клетките към инсулин, което е особено важно за инсулиновата резистентност", допълва д-р Строков.

Целина корен - рецепта и топ ползи на този здравословен зеленчук

Кой е най-добрият начин за консумация на целина при диабет?

В суров вид: Пресните стъбла и корени от целина запазват максимално количество хранителни вещества. 

Сок от целина: Прясно изцеден сок (не повече от 100 ml на ден) помага за нормализиране на нивата на захарта и подобрява храносмилането. По-добре е да го разредите с вода или да го смесите със сок от ябълка или моркови.

Отвари и запарки: Коренът от целина може да се вари с вряла вода (1 супена лъжица на чаша) и да се пие като чай за подобряване на метаболизма.

Задушена целина: По време на топлинна обработка някои от полезните свойства се губят, но тази опция е подходяща за тези, които намират суровата целина за твърде жилава.

В супи и яхнии: Целината върви добре с други зеленчуци с ниско съдържание на въглехидрати (тиквички, броколи, карфиол) и постно месо.

Противопоказания и предпазни мерки

Въпреки ползите си, целината не е подходяща за всеки. Струва си да се откажете или да ограничите консумацията в следните случаи:

При уролитиаза целината съдържа оксалати, които могат да провокират движението на камъни.

При остри форми на гастрит или язва, грубите влакна на продукта могат да раздразнят стомашната лигавица.

По време на бременност целината в големи количества може ненужно да стимулира тонуса на матката.

При хипотония (ниско кръвно налягане) - поради диуретичния ефект на целината, кръвното налягане може да се понижи.

Как сокът от целина ни помага изключително много за отслабване?

 

Важно: Информацията е предоставена само за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес