Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Грейпфрут - как влияе на холестерола и кръвната захар

17 ноември 2024, 14:15 часа

Пикантен, сочен, ароматен, със собствен разнообразен вкус, грейпфрутът произхожда от остров Барбадос и е кръстоска между сладък портокал и голям цитрусов плод, наречен помело. Ето някои факти за това какво прави грейпфрута вкусна част от здравословната диета.

Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола

Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение

Вижте още: Лекар: Портокали - как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат от диабетици

Въпреки че грейпфрутът е предимно вода, той е много здравословна храна с високи нива на витамини, минерали и хранителни вещества.

Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си

Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане

Фибри

Грейпфрутът, подобно на другите плодове, осигурява добра порция фибри, които могат да помогнат за поддържането на:

Здраве на сърцето: Богатите на фибри храни могат да намалят възпалението и да облекчат високото кръвно налягане.

Здраве на червата: Фибрите помагат за предотвратяване на запек и насърчават растежа на полезни бактерии.

По-здравословни нива на холестерола: Яденето на много фибри може да помогне за поддържане на холестерола с липопротеини с ниска плътност (LDL).

Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция

Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики

Управление на теглото: Фибрите ви помагат да се чувствате сити за по-дълго време, така че да можете да се чувствате удовлетворени от по-малко храна.

Витамин С

Освен фибри, грейпфрутите имат и още. Грейпфрутите, подобно на портокалите и другите цитрусови плодове, са с високо съдържание на витамин С. Всъщност един цял, среден грейпфрут ви осигурява 100% от дневната ви нужда от витамин С, мощен антиоксидант, който е чудесен за вашата имунна система и може да ви помогне бори се с вируси и бактерии, които могат да причинят заболяване.

Витамин А

Грейпфрутите имат и друго предимство, което не се споделя от другите цитрусови плодове, и това е тяхното високо ниво на витамин А или бета каротин.

Един портокал осигурява около 4% от витамин А, от който се нуждаете, докато цял грейпфрут може да достави над 50% от вашите нужди.

Витамин А е много важен за здравето на очите и, подобно на витамин С, поддържа имунната система и предпазва от възпаление.

Други здравословни хранителни вещества от грейпфрут

Грейпфрутът осигурява около 10% от дневните ви нужди от калий, заедно с 8% от нуждите ви от тиамин и фолат. Освен това получавате допълнителна антиоксидантна сила от ликопен, естествено, питателно съединение, намиращо се в доматите и динята. Антиоксидантите помагат за намаляване на износването на нашите клетки и дори могат да помогнат за предотвратяване на сериозни заболявания като рак.

Ползите от сока от грейпфрут: Еднакви ли са?

Пиенето на сок от грейпфрут дава ли ви същата полза като яденето на самия плод? Не съвсем. Плодовият сок е удобен начин да получите витамините и минералите от цели плодове, но не е точно заместител. От една страна, пиенето на плодов сок има тенденция да доставя по-високи концентрации на захар, които могат да повишат кръвната глюкоза.

Диетолозите препоръчват да ядете цели плодове. По-удовлетворяващо е да се наслаждавате на храна, която можете да дъвчете, а сърцевината и твърдите вещества са там, където са фибрите, и това прави плодовете засищащи и питателни, като същевременно забавя усвояването на съдържанието на захар.

Вижте още: Повишава ли се кръвната ни захар докато спим през нощта?

Диета с грейпфрут: Грейпфрутът изгаря ли мазнини?

Краткият отговор е не. Въпреки че някои модни диети правят това твърдение, то не е научно възможно.

Грейпфрутът не повишава метаболизма на мазнините и не насочва мастните натрупвания в средната част. Всъщност никоя храна не може да направи това. Когато губите телесни мазнини от намаляване на приема на калории или увеличаване на упражненията, не можете да изберете къде искате да се случи загубата на мазнини: това е по-скоро цялостен ефект.

Все пак грейпфрутите са популярни сред хората, които се опитват да отслабнат. Калориите от грейпфрут са само около 104 за цял плод и могат да ви помогнат да се чувствате сити и добре хидратирани.

Безопасен ли е грейпфрутът за хора с диабет?

Може и да е. Хората с диабет тип 2 може да си мислят, че трябва да избягват плодовете, за да останат здрави, но диетолозите казват, че това не е непременно така.

Дори хора с проблеми с контрола на кръвната захар могат да се насладят на грейпфрут. 26-те грама въглехидрати в грейпфрут се компенсират от високото съдържание на фибри, което помага на захарите да се разграждат по-бавно в сравнение с тези в храни с ниско съдържание на фибри като бял хляб или картофен чипс. Грейпфрутът може да бъде страхотен за хора с диабет и прави чудесен десерт.

Експертите подчертават, че яденето на разнообразни плодове и зеленчуци, особено тези през сезона, може да подкрепи здравето на хора с други хронични заболявания, включително високо кръвно налягане, затлъстяване, сърдечни заболявания и висок холестерол.

Странични ефекти от грейпфрут: Кой трябва да избягва грейпфрут?

Хората с храносмилателни или стомашни заболявания може да са чувствителни към киселината в грейпфрута и други киселинни продукти, като оцет или доматен сос.

По принцип, ако имате гастроезофагеална рефлуксна болест или ГЕРБ , яденето на силно киселинни храни може да засили симптомите ви, но това правило не е трудно и бързо. Слушайте тялото си и забележете как се чувствате, след като ядете определени храни. Ако установите, че грейпфрутът или друга храна ви създава проблеми, има смисъл да опитате да го изключите от диетата си.

Ако имате проблем като гастрит или язва, може да се наложи да избягвате грейпфрут и други киселинни храни, кофеин и подправки, особено ако сте остро болни, тъй като тези храни могат да раздразнят стомаха. Но в този случай най-добрият подход е да следвате инструкциите за диета, препоръчани от вашия лекар или диетолог.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес