Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кефир: Как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици

28 декември 2024, 08:00 часа

Кефирът се получава чрез добавяне на кефирни зърна, които съдържат дрожди и полезни бактерии, към краве, козе или овче мляко. Микроорганизмите превръщат лактозата (млечната захар) в млечна киселина, придавайки й кисел вкус и добавяйки много хранителни вещества.

Кефирът има вкус на течно кисело мляко и се предлага в обикновени и ароматизирани разновидности. „Внимавайте за съдържанието на захар в ароматизирания кефир“, предупреждава д-р Сомер. „Твърде много захар намалява ползите за здравето от кефира. Изберете продукти с по-ниско съдържание на захар или се придържайте към обикновените.”

Колко здравословен е кефирът?

Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет

Хранителните ползи на кефира варират в зависимост от вида мляко, което съдържа и процеса на ферментация. Но като цяло е по-добро за вас от киселото мляко, защото съдържа повече щамове пробиотици и полезни дрожди.

Кефирът също е с ниско съдържание на лактоза (млечна захар), така че дори хора с непоносимост към лактоза обикновено могат да го пият без проблем. Съществуват опции без млечни продукти, но те нямат същия хранителен профил като традиционния кефир.

Можете да считате кефира за суперхрана, тъй като е пълен с витамини, минерали и хранителни вещества, включително:

- Калций 

Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар

- Магнезий 

- Протеин 

- Рибофлавин (витамин B2)

- Витамин B12 

Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

-  Витамин D 

1. Подпомага здравето на червата

Вашият храносмилателен тракт е дом на цял свят от микроорганизми (микробиом), който включва бактерии, гъбички и вируси. Някои от тях са вредни, докато други са полезни, подпомагат храносмилането и създават вещества, от които тялото ви се нуждае. Ако лошите бактерии започнат да се размножават и разпространяват, това изважда микробиома от равновесие, причинявайки:

-  болка в корема.

Още: Червено цвекло: Как влияе на кръвната захар и полезно ли е за диабетици

- подуване на корема.

- запек

- диария

- газове

Още: Лекар: Кафяв ориз - как вляе на кръвната захар и подходящ ли е за диабетици

Кефирът съдържа приблизително 12 активни пробиотични щама. Когато ядете богати на пробиотици и постбиотици храни като кефир, това добавя повече добри бактерии към червата ви. Те поддържат вредните бактерии под контрол и поддържат здравето на червата. Едно проучване предполага, че редовната консумация на кефир положително променя баланса на организмите в микробиома, намалявайки симптомите на възпалително заболяване на червата. Друго проучване установи, че кефирът облекчава хроничния запек.

2. Поддържа здрави кости

Силните кости са от съществено значение, за да останете активни, особено с напредването на възрастта и загубата на костна маса. Чаша кефир съдържа хранителните вещества, от които се нуждаете за изграждане и възстановяване на костите, включително:

 Калций: Този важен минерал прави костите твърди. Тъй като телата ни не могат да го произвеждат, важно е да приемате достатъчно с диетата си.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Витамин D: Не можете да абсорбирате калций, освен ако нямате витамин D. Така че този витамин е от решаващо значение за здравето на костите.

Фосфор: Този минерал е изобилен в диетите на повечето хора и работи заедно с калция за изграждане на кости.

Магнезий: Ключов компонент в структурата на костите, магнезият прави костите по-здрави.

Витамин К: Намерен в пълномасления кефир, витамин К участва в множество костни процеси.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

3. Бори се с микробите

Кефирът е супергерой на червата, защото се бори с микроби, причиняващи заболявания като E. coli и салмонела. В лабораторни изследвания кефирът е също толкова ефективен в борбата с вредните бактерии, колкото и антибиотиците. Добрите бактерии в кефира се конкурират с вредните организми за ресурси в червата ви. Освен това отделят странични продукти, токсични за лошите бактерии и дрожди.

Освен че се бори с лошите бактерии в червата, кефирът предпазва зъбите от бактерии, които причиняват кариес. Стоматологично проучване сравнява пиенето на кефир с ежедневно изплакване с флуорид. Кефирът беше също толкова ефективен, колкото флуоридът за намаляване на риска от кариес.

4. Поддържа мускулите здрави

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Протеинът е от съществено значение за изграждането и възстановяването на мускулите. Въпреки че кефирът няма толкова протеини, колкото гръцкото кисело мляко, той има повече от едно яйце. Той също така може да се похвали с магнезий - важен за движението на мускулите - и фосфор, който играе жизненоважна роля в растежа и възстановяването на тъканите.

5. Помага за управлението на кръвната захар

Ако имате диабет тип 2, тялото ви не може ефективно да обработва глюкозата (кръвната захар). Кефирът може да помогне за предотвратяване на диабет или дори да бъде част от вашия план за лечение за понижаване на нивата на глюкозата. Проучване на хора с диабет тип 2 установи, че пиенето на половин литър кефир на ден помага за поддържане на глюкозата под контрол.

6. Облекчава стреса

Поддържането на хладилника ви пълен с кефир може да ви помогне да се справяте по-добре със стресови ситуации. Поне това установи едно лабораторно изследване върху консумацията на кефир . Пробиотичната напитка промени състава на чревните бактерии, като го насочи към онези бактерии, които произвеждат гама-аминомаслена киселина (GABA). Тази аминокиселина има успокояващ ефект върху мозъка ви, като ви помага да се отпуснете.

Кефирът може да се похвали и с други вещества, известни с това, че помагат за облекчаване на напрежението. Тези хранителни вещества помагат за създаването и регулирането на мозъчни химикали, които стабилизират настроението ви:

- Витамини от група В

- Магнезий

- Триптофан

Кефирът има няколко ползи за здравето и може да бъде хранителна добавка към вашата диета. Просто имайте предвид, казва Сомер, че можете да получите малко газове и подуване на корема, когато започнете да ядете храни с високо съдържание на пробиотици. Добавяйте кефир бавно, докато тялото ви се адаптира. И се насладете на този вкусен начин да подобрите цялостното си здраве.

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес