Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е връзката между сърдечно-съдовите заболявания и безсънието

13 август 2023, 10:00 часа

Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) и безсънието, на пръв поглед различни здравни проблеми, имат сложна и двупосочна връзка, която привлича вниманието както на изследователите, така и на медицинските специалисти. Тази връзка подчертава сложното взаимодействие между физическото и психическото здраве, като подчертава как режимът на сън може значително да повлияе на сърдечносъдовото благополучие.

Безсънието, характеризиращо се с трудности при заспиване или задържане на съня, може да действа както като рисков фактор, така и като последица от сърдечносъдово заболяване. Връзката между тези две състояния е многостранна. От една страна, хроничното безсъние е идентифицирано като потенциален предшественик на ССЗ. Нарушенията на съня могат да предизвикат физиологични промени, които допринасят за възпаление, повишено кръвно налягане и инсулинова резистентност - всички те са ключови фактори за сърдечносъдови проблеми. Освен това недостигът на сън може да наруши естествените регулаторни процеси в организма, включително тези, които влияят върху променливостта на сърдечната честота и функцията на кръвоносните съдове, което потенциално повишава риска от проблеми, свързани със сърцето.

Само с 1 лъжица мед ще забравите за безсъние през летните нощи

И обратното, при хората със сърдечносъдови заболявания често се наблюдава влошаване на безсънието. Дискомфортът и симптомите, свързани със сърдечните проблеми, като болка в гърдите или сърцебиене, могат да доведат до нарушения на съня. Освен това лекарствата, които обикновено се използват за лечение на ССЗ, също могат да повлияят на съня. Бета-блокерите и диуретиците, например, могат да причинят нощни събуждания или трудности при заспиване.

Стресът и тревожността, често срещани както при безсъние, така и при сърдечносъдови заболявания, допълнително усложняват връзката им. Хроничният стрес може да предизвика освобождаване на хормони, които влияят на качеството на съня и допринасят за развитието на ССЗ. На свой ред лошият сън може да повиши нивата на стрес, създавайки обратна връзка, която потенциално изостря сърдечносъдовите проблеми.

Осъзнаването на взаимосвързаността на сърдечносъдовите заболявания и безсънието е довело до холистични подходи при тяхната превенция и управление. Сега доставчиците на здравни услуги подчертават важността на справянето с нарушенията на съня като част от грижите за сърдечносъдовата система. Промените в начина на живот, като поддържане на постоянен график на съня, практикуване на техники за релаксация и редовни физически упражнения, могат да допринесат както за подобряване на съня, така и за здравето на сърцето.

Лекар разкри кои са най-честите причини за безсъние

Освен това когнитивно-поведенческата терапия при безсъние (КПО) се наложи като нефармакологична интервенция. CBT-I е насочена към психологическите и поведенческите фактори, които допринасят за трудностите със съня, като предлага индивидуален подход за справяне с безсънието и потенциално облекчаване на въздействието му върху сърдечносъдовото здраве.

Връзката между сърдечносъдовите заболявания и безсънието е сложна и двупосочна. Хроничните нарушения на съня могат да увеличат риска от развитие на сърдечносъдови проблеми, докато съществуващите сърдечни заболявания могат да изострят безсънието. Осъзнаването на тази връзка предизвика преминаване към всеобхватни здравни стратегии, които са насочени както към режима на съня, така и към сърдечносъдовото здраве. Като разбират и управляват тази връзка, хората могат да предприемат проактивни стъпки за насърчаване на цялостното благосъстояние.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес