„Топката е в полето на Армения. Ако Армения наистина иска да подпише мирното споразумение, тя трябва да приеме тези две легитимни искания на Азербайджан“, каза президентът Илхам Алиев, цитиран от АФП. Баку иска Армения да премахне от конституцията си позоваването на декларацията за независимост - документ, в който се споменава мнението на Ереван за азербайджанския регион Нагорни Карабах която предявява териториални претенции към него.
Приключването на преговорите беше обявено от двете бивши съветски републики на 14 март. Целта им е разрешаването на продължаващия от десетилетия конфликт за Нагорни Карабах, като двете страни се споразумяха за текста на евентуален договор.
Баку и Ереван водиха две войни за контрол над населения с арменци азербайджански регион Нагорни Карабах - в края на разпадането на Съветския съюз и отново през 2020 г., преди Азербайджан да завземе целия район в 24-часова офанзива през септември 2023 г.
Още: Президентът на Азербайджан: Армения е „фашистка държава“ и фашизмът й трябва да бъде унищожен
Без допълнителни условия
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че Баку „не поставя никакви допълнителни условия“ за подписването на договора.
„Нашите искания са добре известни на Армения, те не са нови. Изказваме ги от дълго време, но все още не сме получили никакъв сериозен отговор от Армения“, каза той на пресконференция заедно с гостуващия германски президент Франк-Валтер Щайнмайер.
„Минската група на ОССЕ трябва да бъде разпусната“, каза Алиев, като се позова на вече несъществуващата група от международни посредници - Франция, Русия и САЩ - създадена през 1991 г. под егидата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, за да насърчи разрешаването на конфликта чрез преговори.
Снимка Getty Images
Още: Мир в Нагорни Карабах: Армения се кланя на руския цар, Азербайджан - не
Всички подобни изменения в конституцията на Армения ще изискват и провеждането на референдум.
„След като тези две условия бъдат изпълнени, няма да има пречки за подписването на мирния договор“, посочи Алиев.
Ереван изрази съгласие
Ереван увери, че е готов да подпише мирния договор без отлагане, а министър-председателят Никол Пашинян обяви референдум за промяна на конституцията за 2027 г.
Още: И ЕС ще посредничи официално за разрешаване на конфликта в Нагорни Карабах
Пашинян призна суверенитета на Баку над Карабах след три десетилетия на арменско сепаратистко управление - ход, който се разглежда като важна първа стъпка към нормализиране на отношенията.
Миналата година Армения също така върна на Азербайджан четири гранични села, които беше завзела десетилетия по-рано.
Международните наблюдатели коментират, че ако споразумението бъде подписано, това ще е истински пробив.
Още: Армения и Азербайджан вървят към мир с посредничеството на САЩ