Днес се навършват 110 години от един от най-мрачните епизоди в разпадащата се Османска империя - геноцидът над арменците, признат за такъв от около трийсет държави, въпреки че Турция продължава да отхвърля това определение. Масовите избивания и депортирания на арменци в Османската империя стават между 1915 г. и 1917 г. - според Армения те са станали причина за смъртта на над 1,5 милиона души.
Турското правителство признава факта за масова гибел на арменци, но е против използването на думата "геноцид" и смята за завишен броя на жертвите. Според Анкара при гражданска война, съчетана с глад, са намерили смъртта си между 300 и 500 хиляди арменци и още толкова турци.
На 24 април 1915 г. хиляди арменци, заподозрени във вражески действия срещу централното правителство на Османската империя, са арестувани в Истанбул. Повечето от тях впоследствие са екзекутирани или депортирани.
Още: Турция спря радиостанция след като неин гост нарече избиването на арменци "геноцид"
Арменската православна църква канонизира избитите милион и половина жертви.
Трийсетина държави, измежду които Франция, Германия, Швейцария, Русия и Канада, както и Европейският парламент и редица международни организации признават събитията за геноцид.
На днешната дата преди десет години българският парламент прие решение за признаване масовото изтребление над арменците в Османската империя през периода 1915-1922 г. и обяви 24 април за Ден на възпоминание на жертвите.
Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид