Един от най-разпространените методи от народната медицина за лечение на настинка включва консумацията на топло мляко с мед. Но според съвременните лекари това далеч не е толкова полезно и безобидно, колкото изглежда. В определени случаи тази напитка може дори да провокира влошаване на заболяването. Това се отнася и за някои храни.
Храните, които не трябва да се ядат при настинка
Диетологът Галина Суленина разкри кои са храните, които не трябва да се консумират по време на настинка, тъй като влошават състоянието.
Не лекувайте настинката по този начин, ако не искате да стане по-зле
1. Пържени храни
В случая е добре да се увеличи количеството на приемани протеини, витамини, макро- и микроелементи. Но мазните храни трябва да се изключат от диетата.
Оказва се, че пържените храни, особено тези, които са приготвени в големи количества олио, могат да провокират възпаление в тялото. И ако не промените начина си на хранене, тогава вероятно ще ви се наложи прием на антибиотици.
Жена с настинка заспа дълбок сън, след като се събуди нищо не беше същото
2. Сладкиши
Захарта може да повлияе негативно на активността на белите кръвни клетки, които се борят с бактериите и вирусите. Освен това консумацията на сладкиши провокира развитието на възпаление в устната кухина и червата. Те са любимата храна на вредните бактерии.
3. Ферментирали млечни продукти
Те също не са подходяща храна по време на настинка, тъй като допринасят за образуването на допълнително количество слуз. Това единствено влошава състоянието при влажна кашлица и хрема.
Лесно можете да се предпазите от настинка през зимата, правете това
4. Мед
Медът е противопоказан при хора, склонни към алергични реакции. Отслабеният организъм може да реагира непредвидимо на този продукт.
Какво може да ядете при настинка?
За ускоряване на възстановяването на организма е добре да направите следното:
- увеличете приема на течности - това ще помогне за бързото отстраняване на микробите от тялото;
- включете в диетата си храни, богати на витамин С и цинк - те ще помогнат за укрепване на имунната система;
- яжте повече зеленчуци и плодове, които са преминали термична обработка - това ще намали натоварването върху храносмилателната система;
- консумирайте червена риба или морски дарове, които са богати на Омега-3 - микроелементите в състава им ще укрепят стените на кръвоносните съдове и ще увеличат устойчивостта на организма към вируси;
- не пийте прекалено горещи напитки - това ще раздразни още повече вече възпалената лигавица на ларинкса и може да предизвика рязък скок на температурата.
Как правилно да използваме сода бикарбонат, за да се предпазим от грип и настинка?
Важно: Статията е с информативна цел и не може да замести консултацията с лекар или диетолог, както и да се използва за самолечение!