Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

100% са шансовете за оцеляване при ухапване от пепелянка, ако се действа бързо

15 юни 2018, 14:03 часа

Почти 100% са шансовете за оцеляване при ухапване от пепелянка. Това каза за Радио „Фокус“ – Пирин д-р Георги Еленски, ветеринар и собственик на колекция от екзотични животни. Той отбеляза, че изключително важно е човек да не изпадне в паника ако бъде ухапан от змия. „Хубаво е все пак да се реагира на време, тоест - от 30 минути до 1 час, ако човек ще се движи на бавен ход, или да се намери транспортно средство, с което да бъде закаран до средна или голяма болница. Тоест, ако бъдете ухапани от този вид змия, имате средно 2 – 3 часа за реакция и така пациентът да бъде спасен“, каза още д-р Еленски.

Още: Надтренирай сармите! Как да останеш във форма през празниците?

Още: Това е храна №1, която намалява вредния ефект на алкохола

Той добави, че лечението при ухапване от змия се извършва с противозмийски серум, за направата на който се използва отрова. „За пълното възстановяване на човек след ухапване е необходим поне едноседмичен престой в болница“, добави д-р Еленски. Той коментира, че като цяло дори ухапан от друг вид змия, човек има шанс да оцелее. „Например дори при ухапване от силно отровния тайпан, то човек има шанс за оцелее. Всъщност отровата на тази змия е много отровна, но там не е хемоцитотоксин, няма оток и болка, а директно се блокира центъра на дишането – централната нервна система спира да изпраща импулси към белия дроб и дишането спира. Но дори при толкова силна отрова едно 15 кг дете би починало за от 8 до 10 минути, а възрастния човек за 30 минути до час – два, защото неговото тегло е по-голямо“, отбеляза д-р Еленски.

Той коментира, че за да може отровата да порази централната нервна система и дишането да спре, то е необходимо отровата да премине няколко пъти през сърдечния мускул, през тъканите, за да може да стигне до мозъка. „Тоест при ухапване от тайпан или черна мамба при възрастен човек, времето за реакция е 20 минути. А в рамките на тях, ухапаният трябва да бъде поставен командно дишане, а серумът да бъде поставен венозно-капково, а не мускулно, тъй като симптомите се развиват страшно бързо, а това прави шансовете за оцеляване минимални“, подчерта д-р Еленски.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес