Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Практически мъртви": Какво става с отношенията между Москва и Лондон?

21 март 2021, 09:59 часа • 2228 прочитания

Русия и Великобритания продължават да си сътрудничат по икономически и културни въпроси, но в политически план отношенията между страните са „практически мъртви“.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Това заяви руският посланик в Лондон Андрей Келин в интервю за британската радиостанция LBC, цитирано от руския вестник “Российская газета“.

„Великобритания избра враждебен курс към Русия, който не намира разбиране сред руската страна, заяви ръководителят на руската дипломатическа мисия в Обединеното кралство“. С действията си британските власти не оставят място за политически диалог".

Посланикът също така обърна внимание на факта, че всеобхватният преглед на сигурността, отбраната и външната политика на Обединеното кралство, публикуван на 16 март, изобщо не споменава диалога с Русия. В същото време се казва, че Обединеното кралство възнамерява да увеличи ядрения си потенциал с около 40%, довеждайки общия брой на бойните глави до 260, както и да направи страната важен играч в космоса, да засили киберсигурността, борбата "срещу злонамерените действия в киберпространството", както и да създадат нов оперативен център за борба с тероризма и да представят тази година нов режим на глобални санкции срещу лица, които Лондон смята, че са замесени в корупция.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Русия е описана в документа като най-острата заплаха за сигурността на Обединеното кралство. По-рано премиерът Борис Джонсън нарече документа най-дълбоката ревизия на стратегията за отбрана на страната след Студената война. 

По-рано прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков, отговаряйки на въпросите на журналистите, заяви, че решението на Лондон да увеличи броя на ядрените бойни глави вреди на международната стабилност.

"Като оправдание беше изразена определена ефимерна заплаха, идваща от Русия. Може да се каже само едно: това е погрешно, никаква заплаха не идва от Русия", подчерта Песков. „Русия е била и остава привърженик на международните преговори, предимно със САЩ, по темата за стратегическата стабилност“, продължи Песков. „Позиционирането на Русия като вид заплаха е неприемливо за нас, защото това не е вярно“, каза още той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес