Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европа изглежда неподготвена за множеството терористи, които предстои да излязат от затворите

11 май 2018, 07:30 часа • 1946 прочитания

Европа изглежда неподготвена за момента, в който множество терористи ще се разхождат свободно по улиците на градовете ѝ. През следващите две години освободени от европейските затвори ще бъдат повече от 200 осъдени за тероризъм – само малка част от онези, които до голяма степен формираха първата вълна от екстремисти, бленуващи за създаването на ислямски халифат в Сирия и Ирак. Това пише турският вестник Daily Sabah, цитиран от агенция "Фокус".

Общо около 12 000 европейци се присъединиха към редиците на „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“ след 2011 г.; около една трета от тях вече са се завърнали обратно по домовете си в страните от Стария континент и живеят свободно. Някои от тях са в очакване на съдебен процес, но дори не са изправени пред сериозни обвинения поради липса на достатъчно доказателства.

Колко голяма заплаха представляват тези признати екстремисти, живеещи в цяла Европа, и на какво са способни властите, за да се справят с тях? В най-добрият случай, тактиката им ще бъде импровизирана.

Предстоящото освобождаване на „екстремисти-ветерани“ може да се смятат за „четвърта вълна от върнати", твърди Рик Колсает, учен в белгийския институт „Егмонт", автор на задълбочени проучвания за насилие, породено от екстремизъм. „Има редица лични неудовлетворения и мотивации, които са тласнали децата в пътуването им към „Ислямска държава“, които сега трябва да се обърнем. Ако не го обсъждаме сега, средата ще продължи да бъде благоприятна за този вид насилие от джихади".

Фарид Бениету, бивш член на терористична групировка, който сега публично се е отказал от екстремизма, се опасява, че Европа не е подготвена да се справи с ордите на „вярващите“, които се разхождат свободно. „Тези момчета, които са осъдени днес или които чакат съдебен процес, ще излязат един ден" на свобода, предупреждава Бениату, като същевременно обръща внимание: „Въпросът, всъщност, е какъв вид подготовка ще има за освобождаването им?"

Присъдите за тероризъм в Европа доскоро бяха с продължителност средно около шест години – значително по-малки, отколкото в САЩ, например, където обикновено наказанието е около 13 години лишаване от свобода, според данни на Европол.

„Опасността е рискът от рецидивизъм. Не трябва твърде прибързано да вярваме на някои терористи, които казват, че се покайват", заяви в неотдавнашно интервю за вестник Le Monde Катрин Шамренау, генерален прокурор от Париж.

Предстои Франция, която многократно бе обект на нападения на „Ислямска държава“, да освободи 57 затворници - около половината от сегашния брой осъдени на тероризъм. Във Великобритания трябва да бъдат освободени 25 затворници, или три четвърти от общия брой осъдени за тероризъм.

В Белгия 80 признати чуждестранни бойци вече са свободни и към тях скоро ще се присъединят още 44 души. В Испания 21 от 34-те завръщащи се екстремисти са освободени в края на миналата година. И в Босна и Херцеговина, и в Косово всеки чуждестранен боец ще бъде освободен от затвора.

Само в тези страни общият брой на „бившите джихадисти“ надхвърля 200 души. Истинският им брой в Европа обаче несъмнено е много по-голям. Германия, в която също се завръщат множество екстремисти, все още не е публикувала официална статистика за броя им.

За сравнение, до 2026 г. в САЩ се планира освобождаването на едва 50 „вътрешни джихадисти“, отбелязва още турското издание.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес