Европа изглежда неподготвена за момента, в който множество терористи ще се разхождат свободно по улиците на градовете ѝ. През следващите две години освободени от европейските затвори ще бъдат повече от 200 осъдени за тероризъм – само малка част от онези, които до голяма степен формираха първата вълна от екстремисти, бленуващи за създаването на ислямски халифат в Сирия и Ирак. Това пише турският вестник Daily Sabah, цитиран от агенция "Фокус".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Общо около 12 000 европейци се присъединиха към редиците на „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“ след 2011 г.; около една трета от тях вече са се завърнали обратно по домовете си в страните от Стария континент и живеят свободно. Някои от тях са в очакване на съдебен процес, но дори не са изправени пред сериозни обвинения поради липса на достатъчно доказателства.
Колко голяма заплаха представляват тези признати екстремисти, живеещи в цяла Европа, и на какво са способни властите, за да се справят с тях? В най-добрият случай, тактиката им ще бъде импровизирана.
Предстоящото освобождаване на „екстремисти-ветерани“ може да се смятат за „четвърта вълна от върнати", твърди Рик Колсает, учен в белгийския институт „Егмонт", автор на задълбочени проучвания за насилие, породено от екстремизъм. „Има редица лични неудовлетворения и мотивации, които са тласнали децата в пътуването им към „Ислямска държава“, които сега трябва да се обърнем. Ако не го обсъждаме сега, средата ще продължи да бъде благоприятна за този вид насилие от джихади".
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Фарид Бениету, бивш член на терористична групировка, който сега публично се е отказал от екстремизма, се опасява, че Европа не е подготвена да се справи с ордите на „вярващите“, които се разхождат свободно. „Тези момчета, които са осъдени днес или които чакат съдебен процес, ще излязат един ден" на свобода, предупреждава Бениату, като същевременно обръща внимание: „Въпросът, всъщност, е какъв вид подготовка ще има за освобождаването им?"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Присъдите за тероризъм в Европа доскоро бяха с продължителност средно около шест години – значително по-малки, отколкото в САЩ, например, където обикновено наказанието е около 13 години лишаване от свобода, според данни на Европол.
„Опасността е рискът от рецидивизъм. Не трябва твърде прибързано да вярваме на някои терористи, които казват, че се покайват", заяви в неотдавнашно интервю за вестник Le Monde Катрин Шамренау, генерален прокурор от Париж.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Предстои Франция, която многократно бе обект на нападения на „Ислямска държава“, да освободи 57 затворници - около половината от сегашния брой осъдени на тероризъм. Във Великобритания трябва да бъдат освободени 25 затворници, или три четвърти от общия брой осъдени за тероризъм.
В Белгия 80 признати чуждестранни бойци вече са свободни и към тях скоро ще се присъединят още 44 души. В Испания 21 от 34-те завръщащи се екстремисти са освободени в края на миналата година. И в Босна и Херцеговина, и в Косово всеки чуждестранен боец ще бъде освободен от затвора.
Само в тези страни общият брой на „бившите джихадисти“ надхвърля 200 души. Истинският им брой в Европа обаче несъмнено е много по-голям. Германия, в която също се завръщат множество екстремисти, все още не е публикувала официална статистика за броя им.
За сравнение, до 2026 г. в САЩ се планира освобождаването на едва 50 „вътрешни джихадисти“, отбелязва още турското издание.