Здравето на червата никога не трябва да се пренебрегва. То не само може да повлияе на такива области от живота ви като психическото и когнитивното ви здраве, но и според последните проучвания може да повлияе на такива неща като нивата на кръвното ви налягане. И така, когато става въпрос за намиране на правилните начини на хранене за здрави черва, как да знаете какво да изберете и кои са хранителни навици, които да спазвате?
Знаете ли къде боли дебелото черво?
1. ЯЖТЕ ФЕРМЕНТИРАЛИ ХРАНИ
Според експерти включването на ферментирали храни в диетата ви може значително да подпомогне здравето на червата ви. Всеки ден трябва да включвате в диетата си по една ферментирала храна, която може да бъде обикновено пълномаслено кисело мляко, мисо или ферментирал зеленчук, например истинско кисело зеле. Едно проучване от 2021 г. установява, че диетата с високо съдържание на ферментирали храни, увеличава разнообразието на микробиома, понижава възпалението и подобрява имунния отговор.
2. НАСЛАЖДАВАЙТЕ СЕ НА КИСЕЛО МЛЯКО ЗА ЗАКУСКА
Да се наслаждавате на кисело мляко за закуска или да го хапвате като следобедна закуска може да бъде чудесен начин да се погрижите за здравето на червата си. Киселото мляко е ферментирала храна и съдържа пробиотични култури, които могат да укрепят червата. Някои гръцки кисели млека съдържат и добавени пробиотици като Lactobacillus acidophilus и Lactobacillus casei, които могат да помогнат за увеличаване на добрите бактерии в храносмилателния тракт. Киселото мляко е също така фантастична основа за други храни с високо съдържание на фибри и благоприятни за червата свойства, като плодове, ядки и семена.
Този зеленчук чисти токсините от червата и сваля кръвната захар
3. ВКЛЮЧЕТЕ ПОВЕЧЕ ОВЕС
Консумирането на повече овес може да помогне за здравето на червата ви, защото овесът е пребиотична храна, която храни добрите пробиотични бактерии в червата. Овесът също така съдържа специално бета-глюкан фибри, които са свързани със здравите чревни бактерии. И ако търсите начини да ядете повече овес, не е нужно да се ограничавате само с овесена каша. Овесът също е изключително универсален. Можете да ги използвате, за да си приготвите овесена каша, да ги използвате като основа за енергийни хапки, за да си направите богата на хранителни вещества закуска, и дори да ги смелите, за да получите брашно, което може да се използва в различни рецепти.
5 навика, които увреждат червата ни
4. ЯЖТЕ МНОГО БОБ И БОБОВИ РАСТЕНИЯ
Бобът и бобовите растения са чудесно допълнение към диетата ви, когато искате да имате здрави черва, защото според диетолози, те действат като пребиотици и осигуряват храна за пробиотиците в червата. Нахутът, черният боб, бъбреците и лещата са отлични източници на фибри, които действат в целия стомашно-чревен тракт и помагат на храносмилането, като работят заедно с пробиотиците.Когато не получавате достатъчно фибри в ежедневната си диета, може да изпитате неща като подуване на корема, повишен глад и стомашен дискомфорт. Това може да означава, че е време да въведете повече бобови или бобени растения в храната си.
5. ЗАПАСЕТЕ СЕ С ГОРСКИ ПЛОДОВЕ
Наред с боба, можете да включите в диетата си и повече горски плодове. Те не само са добър източник на фибри, но и са пълни с антиоксиданти и витамин С, които помагат за подхранването на здравословните бактерии и намаляват възпалението в стомашно-чревния ни тракт.
Признаците, които издават проблем с червата
6. РАЗНООБРАЗЕТЕ ХРАНАТА СИ
Вярвате или не, червата ви всъщност могат да бъдат негативно повлияни от консумацията на твърде много едни и същи храни и от това, че не допускате хранително разнообразие в храненето си. Изследванията показват, че колкото по-широк е спектърът от растения, които ядем, толкова по-разнообразни са чревните ни бактерии, което е показател за добро здраве на червата. Създайте си навика да експериментирате с нови храни и да включвате по-широко разнообразие от растителни храни в диетата си, защото уникалните съединения във всяка храна доставят фибри, които хранят различни видове полезни бактерии, които вече живеят в червата ви, а разнообразната популация от бактерии укрепва имунната ви система.
Когато става въпрос за грижа за червата, да се уверите, че приемате достатъчно фибри, пиете достатъчно вода и си почивате, е от решаващо значение за осигуряване на здрав чревен микробиом и щастлив корем.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.