Семената от чиа с право носят титлата суперхрана. И не са само моден хит, тъй като има и научни доказателства за благоприятното им въздействие върху човешкото здраве. Малките семенца съдържат истинска съкровищница от важни вещества и съединения: множество диетични фибри, витамини, минерали, аминокиселини...
Семената от чиа съдържат различни хранителни вещества , включително фибри, протеини, омега-3 мастни киселини, антиоксиданти и различни витамини и минерали като калций, магнезий и фосфор, които са полезни за вашето здраве.
Омега-3 мастни киселини
Още: Вкусна закуска, с която ще стопите килограмите за седмица
Семената от чиа са източник на омега-3 мастни киселини. Този вид мастна киселина се съдържа предимно в мазната риба, ядките и семената.
Омега-3 мастните киселини играят важна роля за мозъчната функция, здравето на сърцето и намаляването на възпалението в тялото. Включването на омега-3 в диетата насърчава цялостното благосъстояние, благоприятствайки сърдечно-съдовите и когнитивните функции.
Семената от чиа са богати на вид омега-3 мастна киселина, известна като алфа-линоленова киселина (ALA). Тялото не може да произвежда сама ALA, така че трябва да се набавя чрез храната. Консумирането на ALA е свързано с намален риск от сърдечни заболявания.
Фибри
Още: Как се приготвя чиа за салата
Включването на семена от чиа във вашата диета също е отличен начин да увеличите приема на фибри. Само две до три супени лъжици осигурява приблизително 9,8 грама диетични фибри.
Изследванията показват, че адекватният прием на фибри е свързан с намален риск от:
коронарна болест на сърцето
диабет тип 2
Още: Семена от чиа - как влияят на кръвната захар
няколко вида рак
възпаление
храносмилателни разстройства
Що се отнася до здравето на сърцето, фибрите помагат за понижаване на нивата на LDL ("лошия") холестерол и триглицеридите и помагат за повишаване на нивата на предпазващия сърцето HDL холестерол.
Още: Вода с чиа - какви са ползите от нея
Фибрите в семената от чиа също могат да подпомогнат здравословното храносмилане, като омекотяват изпражненията и им осигуряват обем. Това позволява на изпражненията да преминават по-бързо през червата и може да помогне за облекчаване на запека.
Антиоксиданти
Семената от чиа са пълни с антиоксиданти, включително токофероли, фитостероли, каротеноиди и полифенолни съединения. Антиоксидантите играят решаваща роля в защитата на тялото от увреждане, причинено от свободните радикали, които могат да се натрупат в тялото и да доведат до увреждане на клетките и заболяване.
Отчасти благодарение на съдържанието на антиоксиданти, семената от чиа могат да помогнат за предпазване от:
Още: 6-те най-полезни и здравословни семена
възпаление
диабет
рак
сърдечно заболяване
Още: 6 мазни храни, които ще ви помогнат да отслабнете
Болест на Алцхаймер.
Протеин
Семената от чиа също са ценен източник на протеини. Семената от чиа съдържат всичките девет основни аминокиселини. Протеинът в семената от чиа може да помогне за стабилизиране на нивата на кръвната захар и да осигури постоянен източник на енергия.
За отслабване
Семената от чиа работят върху загубата на тегло по няколко начина. А именно техният хранителен състав като цяло има благоприятен ефект върху здравето на целия организъм, поради което се препоръчват при диети за отслабване, тъй като могат много бързо да компенсират липсата на много вещества. Накиснатите семена набъбват и образуват слуз, като почти веднага осигуряват усещане за ситост (защото набъбват и се усвояват лесно), подобряват чревната функция, ускоряват храносмилането и изхвърлянето на токсините и предпазват от запек, като всичко това не е необичайно явление, когато ядем по-малко храна и искаме да се отървем от излишните килограми.
Важно е да споменем, че те не повишават нивата на кръвната захар и следователно не предизвикват бързо чувство на глад.
Oтвара
Можете да направите чудодейна напитка за отслабване, като поставите две супени лъжици семена от чиа в голяма чаша вода и ги оставите да престои няколко минути. Семената от чиа трябва да набъбнат във водата и да омекнат, а водата да стане леко мътна.
Тази напитката наистина създава усещане за ситост, като по този начин намалява глада, тъй като семената се разширяват в стомаха и образуват гел. Шестмесечно проучване, проведено върху затлъстели хора с диабет тип 2, които са били на нискокалорична диета, установи, че ежедневното ядене на семена от чиа води до значително по-голяма загуба на тегло, отколкото плацебо.