Швеция е държавата с най-много бункери в света - общо 64 000, които могат да поберат около 7 милиона души. Скандинавската страна - съседка на Русия, където властите многократно са предупреждавали, че трябва да се подготви за опасността от война, обяви инвестиция от 100 млн. крони (10 млн. долара) за проверка и обновяване на своите убежища за гражданска отбрана, предаде АФП, цитирана от БГНЕС. След присъединяването на Швеция към НАТО през март миналата година, нейната Агенция за граждански извънредни ситуации (MSB) засили проверките на укритията, някои от които са достатъчно големи, за да поберат хиляди хора наведнъж.
На 1 април MSB съобщи, че е започнала мащабен проект за модернизиране на ядрените убежища, задача, която очаква да отнеме „две до три години“.
Досега е започнала работата по 25 от 80-те особено големи укрития, обяви службата.
Още: Путинова Русия: Расте търсенето на частни бункери (СНИМКИ)
Не сме във война, но няма и мир
През януари министър-председателят Улф Кристерсон заяви, че Швеция „не е във война, но няма и мир“, като се позова на хибридни атаки, подозрения за саботаж в Балтийско море и марионетен конфликт, който се води на нейна територия.
Снимка Getty Images
През 2025 г. MSB планира да подмени филтрите, които помагат за защитата на хората в убежищата от химически и радиологични оръжия. Филтрите обаче разпространяват радиоактивно замърсяване в околната среда.
Според MSB убежищата за гражданска защита пазят от ударни вълни и фрагменти от бомби, взрив и топлинни вълни от ядрено оръжие, радиоактивни валежи, газове от химически оръжия и биологични оръжия.
Още: Естония ще строи 600 бетонни бункера на границата с Русия, започват тестовете
Правителството също така инвестира в подобряване на капацитета на службите за спешна помощ да действат по време на конфликти, укрепване на киберсигурността и попълване на запасите от лекарства.
Министър на гражданската отбрана
Стокхолм съкрати военните разходи след края на Студената война, но отново започна да ги увеличава, когато Русия едностранно анексира Крим през 2014 г.
През 2015 г. властите възобновиха шведската стратегия за „тотална отбрана“ - съчетаваща както военни, така и дейности в областта на гражданската отбрана.
Още: Швейцария: страната, в която бункерите са повече от хората
Те започнаха да я засилват допълнително нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.
Наред с други неща, правителството създаде поста министър на гражданската отбрана, който да работи заедно с министъра на въоръжените сили, така че цивилните, както и военните лица да могат да бъдат мобилизирани.