Звезда с име SGR 0501+4516 прекосява нашата галактика с необичайно висока скорост - над 110 000 мили в час (177 000 км/ч). Извънредно мощната звезда, която се придвижва през Млечния път, е способна според астрономите да разкъса хората атом по атом и има доста озадачаващ произход, който би могъл да промени из основи научните хипотези.
Изненадващият обект е магнетар, с други думи неутронна звезда с мощно магнитно поле. Неутронните звезди са останки от мъртви звезди, които са се сринали в обвивки с размерите на малки планети, като същевременно са запазили масата си, равняваща се на тази на звездите подобни на нашето Слънце. Това прави неутронните звезди най-плътните известни космически обекти, зад хипотетичните сингулярности на черните дупки.
Невероятно компактният обект, който е един от само 30-те известни магнетара в Млечния път, е открит за първи път през 2008 г., когато е бил на около 15 000 светлинни години от Земята. В ново проучване обаче, публикувано на 15 април в списание Astronomy & Astrophysics, изследователите анализират данните от последващи наблюдения на SGR 0501+4516 от космическия телескоп Хъбъл и космическия кораб Gaia на Европейската космическа агенция и установяват, че звездният остатък се движи през нашата галактика много по-бързо от очакваното.
Още: Земетресение в космическите изследвания: Две звезди ще се сблъскат
Експертите смятат, че магнитното поле на обекта е около 100 трилиона пъти по-мощно от защитния щит на Земята, пише Live Science.
Ако SGR 0501+4516 "прелети покрай Земята на разстояние, равно на половината от това до Луната, интензивното му [магнитно] поле би унищожило всяка кредитна карта на нашата планета", пишат представители на НАСА в изявление. "Ако човек се приближи на по-малко от 600 мили, магнетарът ще се превърне в познатия от научната фантастика смъртоносен лъч, разкъсващ всеки атом в тялото ни".
Въпреки това според прогнозите опасният обект не се очаква да се доближи до Слънчевата система.
Новите открития оспорват познанията ни за това как се образуват магнетарите. Досега изследователите предполагаха, че тези обекти се раждат от експлозиите на умиращи звезди, които се разпръскват, преди да се преобразят в неутронни звезди. Именно това смятаха изследователите, че се е случило и с SGR 0501+4516, който първоначално е бил забелязан близо до остатъка от свръхнова HB9. Но новото проучване установи, че магнетарът се движи твърде бързо и в грешна посока, за да може да произхожда от HB9.
Още: На 13 милиарда години: Откриха най-старите звезди във Вселената
"Проследяването на траекторията на магнетара хиляди години назад в миналото показа, че няма други остатъци от свръхнова или масивни звездни купове, с които той би могъл да бъде свързан", казват от НАСА.
Загадъчен произход
Изследователите все още не са сигурни как точно се е формирал SGR 0501+4516. Но те смятат, че се е образувал чрез директен колапс на бяло джудже - останалото ядро на звезда, след като е изчерпала горивото си - а не чрез звездна експлозия.
"Обикновено сценарият [със свръхнова] води до запалване на ядрени реакции и експлозия на бялото джудже, без да оставя нищо след себе си", казва Андрю Леван, астроном от университета Радбауд в Холандия и университета Уоруик в Англия, един от авторите на изследването. "Но се предполага, че при определени условия бялото джудже може вместо това да се срине в неутронна звезда. Смятаме, че това може да е начинът, по който се е родил този магнетар."
Още: Звезда с размерите на Слънцето пронизала нашата система преди 2,5 млн. години
"Как се раждат магнетарите е един от най-належащите въпроси във високоенергийната астрофизика, с последици за много от най-мощните преходни събития във Вселената", казва друг от авторите на изследването Нанда Реа, астрофизик в Института за космически науки в Барселона, Испания.
Призрачен сигнал от Космоса уплаши астрономи (ВИДЕО)