Йодът е необходим за производството на хормоните на щитовидната жлеза тироксин и трийодтиронин, които осигуряват протеиновия синтез, регулират нормалния метаболизъм и влияят върху растежа и развитието на човешкото тяло.
Нормите за прием на йод зависят не само от възрастта. В региони с йоден дефицит се препоръчва използването на йодирана сол.
Съгласно препоръките на Световната здравна организация са установени следните норми за прием на йод за новородени и деца:
- 0-2 години - 50 mcg;
- 2-6 години - 90 mcg;
- 7-12 години - 120 mcg;
- 12 години и повече - 150 mcg.
Националната академия по медицина на САЩ препоръчва на възрастните да приемат около 150 микрограма йод на ден. За бременни и кърмещи жени нормата е 220 и 290 мкг на ден.
Националната здравна служба на Англия препоръчва да се консумират до 140 микрограма йод на ден. В същото време се отбелязва, че приоритет трябва да бъдат обичайните храни, а не добавките.
Ако сте на стриктна веганска диета и не ядете месо, риба, яйца и млечни продукти или сол, Вашият лекар ще Ви предпише йодни добавки. Всеки прием на витамини и хранителни добавки е най-добре да става под лекарско наблюдение.
Някои напитки на растителна основа (като соеви или овесени ядки) и някои продукти за спортно хранене могат да бъдат изкуствено обогатени с минерали и йод. Проверете информацията на етикета.
Защо имам нужда от йодирана сол: за нормалното функциониране на щитовидната жлеза и мозъка
Дефицитът на йод е една от основните причини за предотвратимо умствено изоставане при децата.
Йодираната сол се препоръчва от Световната здравна организация за профилактика и коригиране на йоден дефицит. Важно постижение според СЗО е значителното намаляване на йоддефицитните заболявания в страните, които са приели подходящи мерки за йодиране на солта.
Съвет: Тази храна удължава живота
Най-добрите източници на йод са месото, рибата и млечните продукти
Йодът се намира в достатъчни количества в животинските продукти и морските дарове и в по-малка степен в млечните продукти и храните, обогатени с макро и микроелементи (например, хранителни добавки).
Ако почвата съдържа недостатъчно йод и не се използват йодсъдържащи торове, тогава културата също ще има дефицит на микроелемента.
Най-добрите естествени източници на йод:
- пиле;
- говежди черен дроб;
- яйца;
- риба и миди (треска, риба тон, стриди, скариди);
- морски водорасли;
- йодирана сол;
- млечни продукти (мляко, сирене, кисело мляко).
Лекар: Това са най-добрите храни с йод, които укрепват имунитета
Кои храни съдържат йод?
Морските дарове и млечните продукти, дори в малки количества, могат да затворят дневната нужда от йод на 150 mcg. За това е достатъчно да изядете само 100 г от тях.
Според данни, публикувани от USDA, следните храни са най-богати на йод:
- Месо и морски дарове
- Телешки черен дроб
- Млечни продукти
- Плодове и зеленчуци
Други продукти
- Йодирана готварска сол
- Йодирана морска сол
- Кокоше яйце
- Шоколадово блокче
- Макарони, сварени във вода с йодирана сол