Не всички видове риба са еднакво полезни за здравето, но рибата и морските дарове са важен източник на множество витамини и минерали. Лекарите и диетолозите препоръчват да ядете риба поне два пъти седмично. Мазните риби, като сьомга и сардини, са богати на омега-3 мастни киселини, които имат положителен ефект върху здравето на сърцето, според Healthline.
Кои са най-здравословните видове риба
Още: Това е най-полезната риба за тялото през пролетта
Сардини
Сардините са чудесен избор за вашата седмична порция риба поради тяхната достъпна цена и хранителна стойност. Те са пълни с омега-3 мастни киселини, съдържащи дори повече от прехвалената сьомга, и също така са отличен източник на калций и витамин D, които са от съществено значение за здравето на костите.
Пъстърва
Още: Как да размразите риба бързо и безопасно
Ако ядете пъстърва само веднъж седмично, можете да намалите холестерола си, да укрепите кръвоносните си съдове и нервите и да избегнете проблеми с паметта в напреднала възраст.
Сьомгата и пъстървата са едновременно вкусни и лесни за приготвяне. Пъстървата обикновено има по-мек вкус от сьомгата, но те са много сходни във всички останали аспекти, когато става въпрос за приготвянето им.
Кардиолог: Това е пулсът на здравия човек в покой
Това означава ли, че можете да замените сьомга с пъстърва в рецептите и обратното? Да! Пъстървата и сьомгата са взаимозаменяеми в рецептите, но има няколко неща, които трябва да имате предвид, когато ги разменяте:
Тъй като пъстървата има по-мек вкус, може да се наложи да използвате малко повече подправки или друг аромат с пъстърва, отколкото обикновено използвате за сьомга, за да постигнете същия краен резултат
Още: Как трябва да се готви риба тон на тиган
Ако вашата рецепта изисква определено количество сьомга или кожата да остане по време на готвене, повторете това във вашата пъстърва. Това ще ви позволи да използвате същите препоръчани времена и методи за готвене.
Лаврак
Лавракът, вкусна и универсална риба, не само радва вкусовите ви рецептори, но и предлага съкровищница от ползи за здравето. От богатия му хранителен профил до потенциалното му въздействие върху различни аспекти на благосъстоянието
Средиземноморският лаврак предлага слаб източник на протеини, богати на витамин D, подпомагащи имунната функция и усвояването на калций. Малкият му размер и лесното отстраняване на костите го правят популярен избор за приготвяне на цели риби.
Още: Кои подправки са задължителни при овкусяване на всяка риба?
Известно е, че омега-3 мастните киселини, открити в лаврака, благоприятстват здравето на мозъка и когнитивната функция. Редовната консумация на лаврак може да помогне за подобряване на паметта, подобряване на фокуса и намаляване на риска от свързан с възрастта когнитивен спад. Това е естествен начин да подхраните мозъка си и да подкрепите психическото благополучие.
Лавракът притежава противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат в борбата с хроничните възпаления в тялото. Хроничното възпаление е свързано с множество здравословни проблеми, включително артрит, сърдечно-съдови заболявания и някои видове рак. Включването на лаврак във вашата диета може да помогне за намаляване на възпалението и насърчаване на цялостното здраве.
Скумрия
Още: Лекар: Колко чаши кафе на ден са безопасни за сърцето
Скумрията има богат, отличителен вкус и се счита за една от най-питателните риби. Тази риба е богат източник на протеини, витамини B2, B3, B6 и B12, както и на изключително важния витамин D. Проучванията показват, че хората, които редовно ядат скумрия, имат по-ниско кръвно налягане и по-малко холестерол в кръвта. Благодарение на витамин D скумрията е полезна и за здравето на костите. Наред с него за плътността на костите са важни медта и селенът, които също се съдържат в скумрията.