Ендокринолог разкри: Тази храна намалява значително риска от инфаркт

26 април 2025, 09:36 часа

Оказва се, че инфарктите и сърдечно-съдовите заболявания са сред водещите причини за смъртност в световен мащаб. Специалистите са на мнение, че промените в начина на хранене могат да повлияят положително на здравето ни и значително да намалят този риск.

Една от ключовите препоръки на експертите е редовното включване на бобови култури в ежедневното меню. Ако сте почитатели на бобовите храни, тази промяна няма да представлява трудност за вас.

Основни ползи от редовната консумация на бобови култури

Още: Колко минути се вари леща в тенджера под налягане

Съществуват няколко основни причини, поради които си струва да включвате бобовите растения в диетата си:

Подобряване на холестеролния профил

Бобовите култури спомагат за намаляването на нивата на "лошия" (LDL) холестерол и същевременно могат да допринесат за повишаване на "добрия" (HDL) холестерол. Те също така подпомагат контрола върху нивата на триглицеридите, което е важен фактор за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.

Още: Френска салата с леща: Перфектна за обяд или вечеря през всеки сезон

Регулиране на кръвната захар

В някои бобови растения се съдържат биоактивни съединения, които помагат за блокирането на ензима алфа-амилаза. Този ензим е отговорен за разграждането на сложните въглехидрати, което води до покачване на глюкозата в кръвта. По-бавната абсорбция на въглехидрати е изключително важна както за хората с диабет тип 2, така и за превенцията на това заболяване.

Противовъзпалителен ефект

Много бобови култури, и по-специално лещата, съдържат значителни количества полифеноли. Това са растителни съединения с доказано противовъзпалително действие. Благодарение на тях, лещата се счита за храна, която активно поддържа сърдечното здраве.

Още: С какво лещата по турски се различава от нашата?

Какво количество е препоръчително да консумирате?

Специалистите препоръчват оптимален дневен прием от около 60 грама бобови храни. Това се равнява на приблизително една порция, без значение дали става въпрос за леща, боб, бял фасул, нахут, соя или други видове. Седмичният прием от около 400 грама се счита за дозата, която може да помогне за намаляване риска от сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания.

Лещата като суперхрана

Още: На 81 години: Ето какво яде Хулио Иглесиас всеки ден, за да е толкова жизнен и здрав

През последните години лещата все по-често се определя като "суперхрана". Тя е достъпна, евтина и лесна за приготвяне. Богата е на неразтворими фибри и пребиотични въглехидрати, които подпомагат храносмилането и здравето на чревната флора. Лещата съдържа много малко мазнини, ниски нива на натрий и високо съдържание на калий, което я прави особено благоприятна за поддържане на нормално кръвно налягане. Освен това, лещата поддържа усещането за ситост и осигурява енергия.

Разбира се, важно е да се отбележи, че бобовите храни не са магическо решение, което гарантира 100% защита от сърдечно-съдови заболявания. Препоръчително е те да бъдат част от цялостна балансирана диета и здравословен начин на живот, включващ редовна физическа активност. Сами по себе си те не могат да гарантират пълна защита или дълголетие.

Статията има само информативна цел и не замества консултацията с лекар, нито балансирано хранене.

Постни храни за отслабване

Топ 3 на растителните храни пълни с протеини

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес