Въпреки че копривата звучи като нещо, което бихте „избягвали“, тази зелена билка подобрява метаболизма, регулира кръвната захар, предотвратява напълняването и намалява болката. Нашите баби са знаели за всичките тези свойства, които някога са се предавали от поколение на поколение.
Копривата е пролетна билка, която расте изобилно у нас. Листата са богати на витамини, минерали, аминокиселини и мощни антиоксиданти, включително полифеноли и каротеноиди.
Коприва – Urtica dioica идва от латинската дума uro , което означава „изгарям“, тъй като копривата може да причини временно усещане за парене при допир.
Още: Тази каша от коприва по селски ще ви върне години назад
Стъблата и листата на копривата са покрити с игловидни косми, наречени трихоми, и всеки трихом съдържа смес от "дразнещи" съединения, включително хистамин, ацетилхолин и серотонин. Малките косъмчета са чупливи и се разпадат при контакт с човешката кожа, което може да причини дразнене, сърбеж, зачервяване и подуване.
Но не е нужно да преминавате през този „ужас“, за да извлечете ползите от копривата. Веднъж изсушена, замразена или сготвена, копривата може безопасно да се консумира.
Всъщност самото растение се използва от векове. Древните египтяни са използвали коприва за лечение на артрит и болки в кръста, а римските войски са се разтривали с коприва, за да се затоплят.
Тъй като копривата съдържа съставки, които регулират кръвната захар, намаляват възпалението и увеличават уринирането, тя се използва за лечение на диабет, остеоартрит, инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците, увеличена простата и мускулни болки.
Още: Любимата супа от коприва - ето как най-лесно се приготвя
Когато се консумира като билка, копривата също изглежда има положително въздействие върху нашия метаболизъм. Освен това помага за изгаряне на мазнини. Изследване в Университета на Мериленд установи, че храненето на мишки с листа от коприва им пречи да наддават на тегло, въпреки че са били хранени с диета с високо съдържание на мазнини.
Кремовете, съдържащи коприва, се използват при болки в ставите и различни кожни заболявания, включително екзема и пърхот.
Можете да приготвяте чай със сушени листа от коприва, да ги добавяте към супи, яхнии, смутита и други подобни.
Но, разбира се, преди да започнете да използвате екстракт от коприва, билка или крем, най-добре е да се консултирате с вашия лекар или фармацевт.
Още: Как правилно се приготвя чай от коприва и защо трябва да го пиете редовно
Хранителен профил на копривата
90 г бланширана коприва съдържа:
37Kcal/155KJ
2,4 g протеин
Още: Зеленото чудо на природата: Копривата и нейните ползи за здравето
0,1 g мазнини
27 g въглехидрати
6.1g фибри
444mcg витамин К
Още: Коприва: Как влияе на пикочната киселина
428 mg калций
50 mg магнезий
297 mg калий
Подобно на други зелени листни зеленчуци, копривата има високо съдържание на витамин К, който е важен за здравословното съсирване на кръвта. Те също така са добър източник на витамин А, калций и магнезий, които помагат за поддържането на здрава кожа и кости и помагат за поддържането на здрава имунна система . Те също така съдържат фибри, някои витамини от група В и други минерали като желязо и калий.
Още: Коприва: Как е правилно да се използва като тор в градината
Как да си направим чай от коприва с пресни листа:
Сложете 1 чаша листа от коприва и 2 чаши вода в малка тенджера. Добавете още вода, ако предпочитате по-слаб чай.
Оставете да заври, след което отстранете от огъня.
Оставете листата да престоят около 5 минути.
Изсипете през метална цедка за сервиране.
Как да си направим чай от коприва със сушени листа от коприва:
Поставете около 2 супени лъжици сушени листа от коприва в цедка за чай в чаша или в чайник.
Покрийте с вряща вода и накиснете за 10-15 минути преди сервиране.