Вкарват повече информация в здравните ни досиета

28 април 2025, 18:42 часа • 570 | прочитания

Повече данни ще бъдат вкарани в електронните здравни досиета на пациентите. За лекари и пациенти, които имат достъп до тях, вече ще са видими протоколите за скъпоструващи лекарства. Ще има и информация за помощни средства, както и за задължителните имунизации.

7-годишната Маги има всички задължителни ваксини, както и повечето от препоръчителните. Майка ѝ Дора Ганчева казва пред bTV, че лекарят ѝ я информира какви имунизации предстоят.  „По-важното за мен би било, ако при мен попадне пациент, който не е в моята пациентска листа. Допреди 7-8 месеца почти за никого нямах информация. Хората, идвайки от друг лекар, носеха на лист информация за своите имунизации, който не винаги е точен, не винаги е пълен. Сега – от половин година, се въвежда и тази информация“, коментира д-р Деница Даскалова.

Още: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата

С промяната в здравното си досие родителите ще могат да виждат информация и за ваксините на децата си. Очаква се данните да са достъпни до края на юли.

По информация от НЗОК здравното досие ще дава информация за:

  • Всички исторически данни, намиращи се в информационните масивите на НЗОК, ще бъдат прехвърлени към Националната здравноинформационна система (НЗИС)
  • Информацията за дейността на лечебните заведения, изпълнители на ПИМП, специализираната извънболнична медицинска помощ и болнична помощ е налична в базата данни на НЗОК от 2010 г.
  • За аптеките информацията е налична от 2009 г., а за денталните лекари от 2011 г.

Проблемът е в достъпа до информацията

В началото на април лекари обявиха, че в здравните досиета има информация за алергиите на пациентите, но те имат проблем с достъпа до тези данни. „От 2022 година имаме единната електронна здравна система. Всяка медицинска помощ се отразява в здравното досие на пациента, както и алергичният му статус, ако е изследван. Тук възниква големият проблем за достъпа. Той е даден само на общопрактикуващите лекари, от декември 2024 г. Лечебните заведения за болнична помощ и денталните центрове нямат достъп до досието. Пациентите имат достъп, но малко от тях се възползват”, обясни още той.

Още: БЛС: В електронните здравни досиета има информация за алергиите, проблемът е в достъпа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес