Костният бульон защитава здравето на мозъка, укрепва костите, облекчава болките в ставите и пречиства тялото.
Още: Никога не сте опитвали приготвен по този начин лук: Рецепта, която ще ви изненада
Още: Зимната рецепта, която всяко семейство трябва да опита – ще ви сгрее и засити
Проучванията показват, че костният бульон защитава здравето на мозъка, укрепва костите, облекчава болките в ставите, пречиства тялото и е полезен за цялата нервна система.
Още: Сладко от ябълки и канела, перфектният вкус на есента
Костният бульон има успокояващи свойства за тялото, пълен е с хранителни вещества, които обогатяват всяко готвене и се приготвя лесно.
Още: Лесна рецепта за хрупкаво съвършенство: Уникален домашен десерт с бадеми
Още: Как да направите неустоимите бисквитки, които ще ви пленят: Лесна рецепта с бадемово тесто
Костният бульон е изключително богат на протеини, особено на желатин, и значителни количества минерали, като калций и фосфор.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Неустоимо меко тестено изкушение с картофи, което ще стане хит на вашата трапеза
Още: Пшенична салата: Невероятната рецепта за отслабване и здраве, която трябва да включите в менюто си
Костният бульон се използва от древни времена в различни цивилизации. Готвачите го включват в своите рецепти, докато популярността му непрекъснато нараства.
Защо костният бульон е здравословен
Нашите прабаби сляпо са вярвали в способностите на костния бульон и въпреки недоверието на по-младите поколения, думите им вече не остават незабелязани. Както казахме по-горе, костният бульон е пълен с хранителни вещества и лесен за приготвяне.
Използва се в супи и различни ястия. Костният бульон съдържа ограничени количества месо, което е по костите. Те първо трябва да се запекат малко, за да се подобри вкусът им. Най-добрите готвачи препоръчват тази техника.
Още: Неустоимата рецепта за печено сирене, която всеки трябва да опита тази зима
Още: Ето как да превърнете обикновената леща в гурме ястие с тази необичайна съставка
Костите трябва да се варят за относително дълъг период от време (често 3 часа), за да се произведе желатин от богатите на колаген кости и да се освободят минералите. В края на готвенето костите обикновено са склонни да се разпадат.
Как се приготвя костен бульон
Необходими съставки:
- 1 кг или повече кости
- 3-4 литра вода
- 1 глава лук
- 2 моркова
- 2 стръка целина
- 2 супени лъжици ябълков оцет
По желание: 1 връзка магданоз, 1 супена лъжица морска сол, подправки на вкус. Можете също така да добавите две скилидки чесън в последните 30 минути на готвене.
Необходими са ви и голяма тенджера и гевгир за прецеждане на течността.
Начин на приготвяне:
Ако използвате телешки кости, запечете ги във фурната за 30 минути при температура 180 градуса по Целзий. След това поставете костите в голяма тенджера. Налейте водата и оцета. Оставете ги да престоят 20-30 минути. Оцетната киселина ще помогне за бързото освобождаване на хранителни вещества от костите.
Нарежете зеленчуците (без магданоза и чесъна) и ги добавете в тенджерата. Добавете сол, черен пипер и други подправки. Поставете тенджерата на огъня. В края на първото кипене намалете температурата и оставете течността да къкри 3 часа.
Още: Рецепта със специален вкус: Гювеч от печен боб
През първите няколко часа ще трябва да премахнете замърсяванията, които изплуват на повърхността. Върху него ще се образува слой пяна, който лесно се отстранява с лъжица. Проверявайте на всеки 20 минути през първите 2 часа. Костите на говеда, хранени с трева, ще произвеждат по-малко от това покритие.
В последните 30 минути на готвене добавете чесън и магданоз, ако обичате. Свалете съда от котлона и го оставете да изстине. Използвайте метална цедка, за да прецедите течността. Когато е достатъчно студено се налива в стъклени буркани и след като изстине се съхранява в хладилник до 5 дни. Ако искате да го използвате по-дълго, го сложете във фризера.