В сезона на киселото зеле все повече се обръщаме към него за вдъхновение и нови рецепти. Няма как да си „кривим“ душата - зелникът е едно от най-майсторските произведения на кулинарните творци, а и особено популярно блюдо в кюстендилския край!
Старите баби твърдят, че тънкостите на хубавия зелник се крие на първо място в тънките кори. При точенето на корите се използва смес от царевично и пшеничено брашно, за да бъдат корите по-тънки и да се точат по добре. Правенето на зелника изисква спокойствие и търпение, но всяка минута си заслужава.
Необходими продукти:
Още: Колко сол ви трябва за киселото зеле?
3 ч.ч. брашно (може да смесите 1 ч.ч. царевично с 2 ч.ч. пшенично)
1 ч.ч. хладка вода
1 щипка сол
1 с.л. оцет
Още: Бърза рецепта за масленки - вкус като от едно време
за плънката:
1 малка кисела зелка
1 к.ч. олио
масло за намазване на корите
Още: С този шопски зелник, никой няма да остане гладен
червен пипер, дафинов лист, бахар
Начин на приготвяне:
Започнете със замесването на меко тесто от водата, солта, оцета и брашното. Омесете го добре, разделяте го на 12 части, покрийте ги с влажна кърпа и го оставете да почине половин час на топло.
После от всяко топче разточвате по една тънка кора. Разрязвате всяка кора на четири и последователно запичате леко всяко парче върху затопления котлон.
За плънката трябва да нарежете зелката на ситно и да я запържите в сгорещената мазнина. Добавете подправките и на изключен, но топъл котлон ги оставете да пуснат аромата си за 10-15 минути.
В намаслена тавичка разстелете част от препечените кори. Поръсете отгоре с разтопено масло и разстелте част от плънката. После сложете отново кори, поръсете с масло и добавете плънка. Повтаряте така, докато свършат продуктите.
Най-горе покрийте с кори. Поръсете обилно с останалата мазнина и печете в предварително загрята на 180 градуса фурна, около 30-40 минути.