Агнешката чорба е едно от онези ястия, които носят духа на българската традиция и домашния уют. Приготвя се с прясно агнешко месо, богати зеленчуци и ароматни подправки, които ѝ придават плътен и наситен вкус. Чорбата е идеална както за празнична трапеза, така и за обикновен семеен обяд. Неслучайно, нейният вкус събужда спомени за безвремие, природа и истинска домашна храна. Ето как да я направим.
Как се приготвя класическата агнешка чорба?
Агнешка чорба от едно време
Традиционната агнешка чорба заема почетно място на българската трапеза още от времето на нашите прабаби. Тя е неразделна част от великденското меню и Гергьовден, когато прясното агнешко е символ на новото начало. Комбинацията от хранителни дреболии, свежи зеленчуци и подправки като джоджен и червен пипер създава балансирана супа, богата на желязо, колаген и витамини от група B.
Тази разкошна агнешка чорба се харесва и на най-претенциозния вкус
Благодарение на киселото мляко и лимоновия сок чорбата придобива леко кисел вкус, който освежава и улеснява храносмилането, а фината застройка с яйца я прави кадифена. Не е чудно, че рецептата се е запазила и до днес – тя събира сезонните дарове и умението да превърнеш „скромното“ в изключително.
Необходими продукти
- 700 г агнешки дреболии (бял и черен дроб, сърце, чревца)
- 1 глава кромид лук
- 1 морков
- 2 с.л. ориз
- 2 с.л. брашно
- 1 ч.л. сладък червен пипер
- 2 жълтъка
Пролетна агнешка супа – по-вкусна не сте опитвали
- 200 г кисело мляко
- 2 с.л. олио или разтопена мас
- 2 с.л. пресен джоджен, нарязан
- 1 дафинов лист
- Сокът на половин лимон
- Сол и прясно смлян черен пипер на вкус
- 2 л вода или домашен бульон
Стъпки за приготвяне
Подготовка на дреболиите – Измийте добре агнешките дреболии под течаща вода. Сложете ги в тенджера със студена вода, добавете дафинов лист, щипка сол и варете около 25 минути, докато омекнат. Отсейте бульона, а дреболиите охладете и нарежете на малки кубчета.
Задушаване на зеленчуците – В дълбока тенджера загрейте олиото. Добавете ситно нарязания лук и настъргания морков. Задушавайте на умерен огън 3–4 минути, докато омекнат и ухаят сладко.
Дали това е най-вкусната агнешка супа? Пробвайте и кажете!
Запръжка с брашно и пипер – Поръсете брашното, разбъркайте енергично и гответе една минута. Насипете червения пипер, като веднага налеете половин чаша студена вода, за да не загори.
Обединяване на вкусовете – Върнете нарязаните дреболии в тенджерата, добавете измития ориз и долейте 2 литра от прецедения бульон (допълнете с вода, ако е нужно). Оставете супата да къкри на слаб огън около 20 минути, докато оризът набъбне.
Овкусяване – Поръсете с нарязания джоджен, посолете и добавете черен пипер. Балансирайте киселинността със сока от лимон.
Приготвяне на застройка – Разбийте жълтъците с киселото мляко в купа. Добавете черпак от горещия бульон, бъркайки непрекъснато, за да се темперира сместа.
Финално сгъстяване – С тънка струйка върнете застройката в тенджерата, при непрекъснато бъркане. Важно е супата да не кипва повече, за да остане кремообразна.
Почивка и сервиране – Свалете от огъня и оставете 5 минути да почине. Поднесете чорбата гореща, с допълнителен лимон или люти чушлета за почитателите на пикантното.
Как да имаме най-вкусната супа от агнешки чревца?
Съвети за още вкус
- Избор на месо – Ако не разполагате с дреболии, използвайте агнешки врат или плешка; добавете кокал за по-дълбок бульон.
- Ароматни треви – Джодженът е класика, но свеж магданоз или няколко листа девесил подчертават селския характер на чорбата.
- По‑лека версия – Заменете брашното с фино смлени овесени ядки и използвайте нискомаслено кисело мляко; ще получите по‑лека, но все така плътна текстура.
- Правило за следващия ден – Не кипвайте чорбата повторно. Загрейте на слаб огън или на водна баня, за да не се пресече застройката.
Как се приготвя класическата агнешка чорба?
Пухкавият облак от ароматна пара, който се вдига от купата, връща спомени за дълги семейни празници и бавни следобеди край печката. Тази селска агнешка чорба доказва, че простите, сезонни съставки могат да създадат невероятна дълбочина на вкуса. Приготвя се бързо, подхранва щедро и напомня, че традицията е най‑вкусна, когато оживява в собствената ни кухня.