Първа рецепта
Още: Кои са най-подходящите сосове за пържоли
Още: Бърза и вкусна вечеря: Паста с праз, която ще ви изненада приятно
Съставки:
- за закваска: брашно – 2 с. л., захар – 1 ч. л., вода – половин водна чаша.
- за боза: кафява захар – 1 водна чаша, брашно – 1 водна чаша, вода – 4 л.
Още: Засищаща и с плътен вкус: Задължително пригответе у дома тази супа от тиква
Още: Тези трикове са гарант за най-вкусните вратни пържоли на фурна
Как се приготвя?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Първо се прави закваската за бозата, която е може би най-важният елемент – след като ферментира самата закваска, именно тя ще накара да ферментира и бозата, за да се получи познатия ни киселичък и приятно резлив вкус. Разбърквате съставките, оставяте сместа да ферментира минимум 24 часа.
Брашното за бозата препичате в сух тиган, като го разбърквате постоянно. Между другото, не подценявайте разбъркването, защото препичането на сухо брашно много лесно може да причини загаряне! Изсипвате го в подходяща по размери тенджера и изчаквате да се охлади. Наливате водата с постоянно разбъркване. Добавяте захарта и слагате тенджерата на силен котлон, като бъркате постоянно. Щом кипне, дръпвате от котлона и изчаквате да се охлади. Сипвате закваската в тенджерата и я оставяте на топло, за да ферментира поне 48 часа. Наливате бозата в стъклени бутилки и я държите в хладилник.
Пухкави палачинки с кисело мляко за закуска
Още: Знаете ли как се приготвя хляб без месене
Още: Перфектна вечеря за 20 минути: Тази рецепта за свински пържоли ще ви впечатли
Втора рецепта
Вземате боза от магазин и оставяте половин водна чаша да ферментира – това е закваската за домашната боза.
Съставки: 100 г закваска, брашно, 200 г кафява захар, 3 л вода.
Как се приготвя?
Наливате водата в тенджера. С постоянно бъркане бавно добавяте брашното. Слагате тенджерата на среден котлон и кипвате сместа. Намалявате градусите на котлона. Варите, докато сместа достигне познатата гъстота на боза. Дръпвате тенджерата от огъня.
Изчаквате да се поохлади от „гореща“ на „топла“, прибавяте захарта и енергично разбърквате. Изчаквате да се охлади съвсем до стайна температура, добавяте закваската и бъркате отново. Похлупвате тенджерата и я оставяте на топло да ферментира минимум 24 часа.
Преливате бозата в стъклени бутилки и ги слагате в хладилник. Трайността на такава боза е до 5 дни.
Трета рецепта
Съставки:
- за закваска: брашно – 2 с. л., захар – 1 ч. л., вода – 1/2 водна чаша;
- за боза: вода – 3 л, кафява захар – 1 ч. ч., брашно – 1/2 водна чаша.
Как се приготвя?
За закваската: смесвате захарта с брашното, наливате водата и разбърквате. Захлупвате и изчаквате да ферментира 48 часа.
За бозата: в сух тиган на котлон препичате брашното, като разбърквате постоянно, докато цветът му стане светло-кафяв. Сипвате го в тенджера и изчаквате да се охлади. Наливате малко вода до степен сместа да придобие текстура на рядка кашица. Тогава добавяте кафявата захар и водата. Кипвате сместа, намалявате градусите до минимум и варите 10 минути на слаб котлон.
Дръпвате тенджерата от котлона, изчаквате да се охлади и добавяте закваската, като старателно разбърквате. Наливате бозата в стъклени (задължително в стъклени, в никакъв случай в пластмасови!) бутилки, които съхранявате в хладилник.
Да ви е сладко!