Ако вчера си се заразил, не може на другия ден да имаш антитела, за да се установи наличието на инфекция с коронавирус. Така професор Радка Аргирова, част от новия Медицински експертен съвет (МЕС) за коронавируса, коментира темата с т.нар. бързи тестове. Тя добави, че "с известна интерпретация" може да се доверяваме на бързите тестове т.е. тогава, когато е имало достатъчно време да се образуват антитела.
Още: Генетици потвърдиха общите предци на гърци и арменци
Още: Защо се вдигат цените на тока и горивата: Обясняват експерти
Аргирова обясни, че с бързи тестове може да се изследват контактни хора с доказано заразени с COVID-19, хора с грипоподобни симптоми и хора, връщащи се от рискови страни. По думите ѝ, бързият тест дава два вида положителени резултата – за вече прекарана инфекция, без да има симптоми, както и за инфекция „в сила”. Но при всички случаи реалните резултати изискват тестът да се прави няколко дни след фактическото заразяване.
Що се отнася до т.нар. масов скрининг в България, проф. Аргирова уточни, че не може да каже дали 1 милион тестове ще са достатъчни.
На въпрос на Нова телевизия кога ще дойде пикът на епидемията у нас, тя счита, че вероятно в началото на май, ако числата за болните сега са близко до реалността.
Още: Как куркумата допринася за здравето на мозъка?
Още: Най-изолираното селище в света е на остров, създаден от недрата на Земята
Професорът не вижда проблем в работата с Националния кризисен щаб – ще говорим и изясняваме, докато е необходимо, заяви тя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ритуална шахта от римско време с останките на най-малко 21 души е открита в Англия
Още: 5000-годишното "Колело на душите" в Израел не е било обсерватория
Не знам за никакви данни по отношение на действието на ибупрофена върху COVID-19, подчерта Аргирова. А що се отнася до хлорохина и лекарствата на хининова основа, професорът заяви, че засега изглежда ефектът е неясен. За изработване на ваксина, ще трябва поне година-година и половина, даже повече, смята професорът.
За финал Аргирова подчерта, че е много хубаво да се правят разходки – въпросът е да не се събираме в групички!
Още: "Кой се очертава да вземе държавни пари за заплатите на служителите си заради коронавируса"
Още: Мистериозни тунели под "Света София" в Истанбул ще бъдат отворени за посетители
Още: Изследователи създадоха демонична карта от фолклорни източници
"Румъния вече е номер две по зараза с коронавирус на Балканите, в САЩ нещата ескалират"