Изследователи откриха химически доказателства, че в Троя действително се е пиело вино, потвърждавайки предположението на Хайнрих Шлиман, който открива легендарния град-крепост през XIX век. Освен това изследователите от университетите в Тюбинген, Бон и Йена установили, че както членовете на троянския елит, така и обикновените хора също пиели вино, което е в противоречие с модела на консумация изключително от елита, срещан другаде в древния свят.
Изводите се публикуват в априлското издание на American Journal of Archaeology и добавят нов пласт от завладяващи детайли към историята на легендарния древен град Троя. Те потвърждават точността на най-известния поет в историята в една от двете му най-известни творби.
ОЩЕ: Турция свърза легендарната Троя с анадолската култура
Руините на Троя. Ebru Sargın L. / CC BY-SA 4.0
„Рече така и от трона се вдигна и чаша двудръжка Хефест подаде на своята майка“, се казва в Първа песен на „Илиада“ на Омир (превод на Александър Милев и Блага Димитрова, 1969), разказвайки как богът на огъня, металообработката и вулканите насърчава майка си. „Тъй каза, а белоръката Хера с тъга се усмихна. Вече усмихната, чашата взе със ръка от сина си. Хефест започна отдясно поредом на всички безсмъртни сладък нектар да поднася, загребвайки сръчно от кратер.“
Този съд за пиене, известен като троянска чаша (Depas Amphikypellon), е добре познат на археолозите: това е висок от 12 до 40 сантиметра тънък глинен съд за пиене с две дръжки, стесняващ се до заострена основа. Повече от 100 такива чаши са открити досега само в Троя, обхващащи периода от 2500 до 2000 г. пр.н.е. Те са разпръснати из Егейско море до Мала Азия и Месопотамия и могат да поберат от 0,25 до 1 литър.
ОЩЕ: Троя може да се окаже с 600 г. по-стар град
„Хайнрих Шлиман е предполагал, че чашата depas е била разнасяна по време на празненства – точно както е описано в Илиада“, казва д-р Щефан Блум, съавтор на изследването от Института по праистория, ранна история и средновековна археология към университета в Тюбинген.
Чаша depas, открита от Хайнрих Шлиман, висока 15 см. Sammlung für Klassische Archäologie, Universität Tübingen
Класическата археологическа колекция на университета в Тюбинген съхранява троянска чаша и два фрагмента от находката на Шлиман. Максим Рагеот от университета в Бон е изследвал 2-грамова проба от двата фрагмента, като ги смлял, а след това нагрял пробите до 380°C и изследвал получената смес с помощта на газова хроматография и масспектрометрия.
„Доказателствата за наличието на янтарна и пирогроздена киселина бяха убедителни: те се появяват само когато гроздовият сок ферментира. Така че сега можем да заявим с увереност, че с троянските чаши се е пиело вино, а не само гроздов сок“, обяснява Рагеот.
ОЩЕ: Изображение на Аякс от Троянската война е открито в потопен древногръцки град
Егалитарната култура на пиене на вино в Троя
Виното е било най-скъпата напитка през бронзовата епоха, а depas е бил най-ценният съд. Троянски чаши са открити в храмови и дворцови комплекси. Така учените направили заключение, че пиенето на вино се е извършвало при специални поводи в елитни кръгове. Но изглежда, че град Троя е бил изключение от правилото.
„Изследвахме химически и обикновени чаши, открити във външното селище на Троя и следователно извън крепостта. Тези съдове също съдържаха вино – казва Блум. – Така че е ясно, че виното е било ежедневна напитка и за обикновените хора.“
Това е изненадващо и неочаквано разкритие на място, което е произвело много от тях през последните три века разкопки.
Разкопките в Троя (на турски: Hisarlık) са извършени от университета в Тюбинген от 1987 до 2012 г. В момента резултатите от разкопките се оценяват и се извършват допълнителни анализи на находките.
Троя: Легендарният град, който действително съществува
Съществуването на легендарния град Троя вече е приет факт. Но невинаги е било така.
През втората половина на XIX век историческият консенсус около Троя – митичното, легендарно място от забележителната творба на Омир „Илиада“ – се смята за легенда. Но благодарение на работата на Хайнрих Шлиман, известен немски бизнесмен и любител археолог, сега знаем, че Троя е била реално място и че в хилядолетната „Илиада“ има известна историческа истина.
ОЩЕ: Археолози са открили древен град, за който е писал Омир
Шлиман се интересувал от град Троя от детството си, когато четял „Илиада“ и мечтаел за необятните земи, описани от Омир. Това го впуснало в преследване на детската му мечта Троя, която, разбира се, се сбъднала.
Разкопки на Хайнрих Шлиман в Троя, маркирани с римски цифри. (Winstonza / CC BY-SA 3.0).
По време на противоречивите си разкопки, проведени през 1870 г. в съвременна Турция, Шлиман унищожил най-горните слоеве на града – по ирония на съдбата точно това, което търсел. Въпреки че се смята за основател на съвременната археология, практиките на Шлиман по време на неговите разкопки сега са пример за това как не трябва да се провежда археологическо проучване.
И все пак, въпреки щетите, това, което той открил, било истинска златна мина от гледна точка на археологията. На откритото място лежали златни маски, различни оръжия, прибори за хранене, чаши и съкровища; най-вече Съкровището на Приам – колекция от злато и ценни артефакти. Шлиман насърчил съпругата си София да сложи някои от бижутата и да позира с тях за снимка, която станала скандална. По-късно артефактите създали правни проблеми на Шлиман, защото ги изнесъл нелегално от Турция.