Заради липсата на модерни лекарства от 2-ра и 3-та линия у нас, се налага деца да бъдат трансплантирани в чужбина срещу многократно по-високи суми, отколкото ако това бъде направено в България. Това съобщи проф. Добрин Константинов, национален консултант по детска хематология и онкология и трансплантология, по време на кръгла маса в парламента, посветена на постиженията в онкологията.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
56% от българите с ракови заболявания на кръвта доплащат медикаментите си, а в 50 на сто от случаите тестовете и изследванията на пациентите са за тяхна сметка. Тези данни пък изнесе проф. Генка Петрова, ръководител на катедра във Фармацевтичния факултет на Медицинския университет в София, пише "Монитор".
Според проучване на Консорциума на международната асоциация по фармакоикономика, за Централна и Източна Европа България е на предпоследно място по заплащани разходи от НЗОК за онкохематологично лечение.
Става ясно, че 1500 нови случая на онкохематологични заболявания се диагностицират всяка година в нашата страна. Това обяви националният консултант по клинична хематология проф. Жанет Грудева. По думите ѝ злокачествените заболявания на кръвта са в топ 10 по честота както при мъжете, така и при жените, а средната възраст на пациентите е 64 години. Ракът на кръвта е най-често срещаната форма на онкологично заболяване при децата. Въпреки това, благодарение на иновативните терапии, 5-годишната преживяемост при тях се е увеличила до близо 85%.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците