Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министър Ананиев: Ще има още държави, пристигащите от които ще бъдат поставяни под карантина

16 март 2020, 18:20 часа • 1842 прочитания

"Въвеждането на извънредно положение в една демократична държава не означава произвол, хаос или безконтролност. Това е система от правила, норми и мерки, които са по-различни от тези в нормална ситуация". Това заяви в студиото на „Лице в лице“ по Би Ти Ви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.  

„Изключително важно е въведените мерки да бъдат стриктно спазвани от гражданите иначе няма успех. Тук мога да кажа, че успехът зависи на 50 процента от държавата и въведените мерки и на 50 на сто от гражданите“, обяви министърът на здравеопазването.

Кирил Ананиев съобщи, че до края на деня ще станат ясни още държави, гражданите на които няма да бъдат допускани до територията на България. „Заповедта е готова, но ще бъдат обявени, след като бъде подписана тази вечер“, уточни Ананиев. Той допълни, че лицата, които са болни от заразна болест, както и контактните с тях, ако не се съгласят на карантина ще бъдат глобени с 5000 лева. Ако пък поставените вече под карантина не я спазват карантината, наказанието е затвор до 5 години и глоба от 10 000 до 50 000 лева, припомни министър Ананиев.

Министърът отново заяви, че ще бъдат въведени облекчения за редица пациенти, като например тези, на които ТЕЛК решенията изтичат, така и на тези с рецептите за скъпоструващи лекарства. Има два варианта – единият е до то да продължи да действа до края на май, а другият – два месеца след приключване на извънредното положение, за да може хората да си подготвят тези документи. Според Кирил Ананиев именно това е по-удачното решение, тъй като към момента не е ясно докога ще продължи извънредното положение.

„В момента работим по изменението на редица закони, свързани със здравеопазването и утре следобед ще има извънредна комисия и ще се гледат редица текстове, които облекчават условията. Много е важно гражданите да проявят своята солидарност, социална ограниченост, социални контакти, да не се събират големи групи“, заяви още министърът.

Относно пробите за коронавирус той обясни, че тестовете се взимат в лечебното заведение, в което се намира евентуалният пациент. След това се изпращат в петте лаборатории и се изследват. Министър Ананиев уточни, че не се изключва въвеждане и на домашни проби в бъдеще, но уточни, че те крият риск за грешка.

„Лекарите, които се грижат за болни от COVID 19, са в лечебното място и не се прибират вкъщи. На практика, те също са в условия на карантина“, уточни той. „Правим редица неща, за да можем да осигурим предпазните мерки и апаратурата. Маските от Турция пристигнаха и вече са раздадени на лечебните заведения, които са на предния фронт. Тези маски са за хората, които влизат в пряк контакт със заразените. Имаме още 170 000 хирургически маски, които вече са разпределени по районните здравни инспекции, граничните пунктове и всички, които са контактни“, допълни министър Ананиев.

Министърът потвърди, че има предизвестия за напускане от лекари от Втора градска болница заради плановете тя да бъде преобразувана в инфекциозна. „Мисля, че ще намерим изход, хора, които са полагали Хипократова клетва, хора, отговорни, не мисля, че това е достатъчен мотив да се откажат от тази клетва. План Б има, набираме доброволци, лечебните заведения реагираха бързо и много добре като пренасочиха всички медицински лица към големия проблем сега – коронавируса. Когато премине, ще се завърнат към специалността, за която са учили“, допълни той.

„Смятам, че тези грижи и тези мерки, които предприемаме, ще доведат дотам, че системата ще издържи. Леглата, които са необходими, са налице. Около 40 процента от леглата са свободни. Към момента нямаме проблем. Няма клинична пътека за COVID 19, няма и да се прави, разработва се нов специфичен механизъм, който да подпомогне болниците в тази ситуация“, завърши министър Ананиев.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес