Назрява моментът за мерки. В следващите няколко дни цяла България ще влезе в оранжевата зона. Най-важното е да преведем България през тази ковид криза - не мога да обещая, че това ще стане безболезнено. Това заяви служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Ключовият въпрос е броят на заетите болнични легла – това е драмата при всяка пандемична вълна. Сега са заети 2000 легла – това е капацитетът на здравната система . Оттук-насетне разкриването на нови легла значи да бъдат засегнати легла за други болести. Иначе за коронавируса може да бъдат осигурени 10 000 – 12 000 легла – т.е. такива, които може да бъдат обслужвани от медицински персонал.
Не мащабът, а скоростта на заразяване ни тревожи, каза Кацаров. Основният източник на заразявания са масови събирания, включително битови събирания като сватби плюс събитията по Черноморието например, продължи той, с което напомни как през пролетта в Индия тръгна Делта варианта – от масови събития, включително политически (имаше местни избори) и религиозни.
Какви ще са мерки – ограничаване на събития на закрито, ще може само 30% от капацитета за такива събития да се ползва при организация на мерки. Може да се приложат допълнителни мерки за трансграничното пътуване, изброи д-р Кацаров какви мерки предстоят на първо място. Същевременно министърът не видя причина да бъдат ограничавани събития, на които има само ваксинирани и/или преболедували. Той одобри прилагането на регионални мерки и настоя и поиска съдействието на общините да има повече контрол за носенето на маски в градския и междуградския транспорт. Ще се готвят и списъци с рискови места, които да бъдат по-контролирани – по общини. Но Кацаров предупреди, че успех ще има само ако всички се пазим.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Това, което увеличава рисковете, е лошото състояние на здравната система в момента. Много малък брой на медицински сестри, тежки диспропорции на специалисти по специалности и региони. Наследяваме тази ситуация и тя не може да бъде променена автоматично, каза министърът. „Няма да има развозване на пациенти, но стигнем ли критични нива, това може да се случи”, заяви д-р Кацаров. Той обаче хем каза, че сме изпуснали много време да се ваксинираме срещу коронавирус, хем счита, че е направил заедно с администрацията си всичко възможно да има силна ваксинационна кампания. „Ако хората не искат да се ваксинират, няма да се ваксинират, но това не зависи от администрацията”, обясни министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
За новата учебна година ще се решава седмица преди старта ѝ, уточни д-р Кацаров. Както и доц. Кунчев, той каза, че учебната година може да почне, ако заболеваемостта е като сегашната, но едва ли преди 15 септември ще е така!
Необходима е актуализация на бюджета, иначе ситуацията след август може да стане критична. Не става въпрос само за парите на първа линия, а за осигуряване на лекарства срещу коронавируса – „Ремдесивир”, осигуряване на моноклонални антитела. Имаме всичко необходимо до края на август – средата на септември, но ако няма актуализация на бюджета, ще изпаднем в недостиг в началото на септември, каза Кацаров. Той отрече да са спрени чернодробните трансплантации заради скандала с болница „Лозенец”, но имало много малко донори.
Още: Коронавирусът – вече над 2000 души са в болница заради Делта
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат