До края на годината и началото на следващата ще започне първото тестово стартиране на системата за електронни рецепти. Това съобщи пред БНР Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара. Най-вероятно ще има преходен период, в който ще могат да се купуват лекарства и с хартиени рецепти, уточни той.
Как ще работи системата? Лекарят изписва рецепта, която се качва във виртуалното досие на пациента. След това пациентът или негов близък правят идентификация, с която фармацевтът влиза в досието на пациента.
Фармацевтът на гишето да може да вижда всички останали терапии, давани досега на пациента, за да може да съобрази дали новото изписано лекарство е адекватно.
"Ако лекарят е изписал повече лекарства и фармацевтът намали някои, в електронната система лекарят ще може да го види. В текущия момент, ако фармацевтът намали лекарство по хартиената рецепта, лекарят нищо не вижда", коментира експертът.
Фармацевтите предлагат системата автоматично да подава лекарството в международно непатентно наименование, за да има възможност включително да се предложи по-евтин вариант на пациента. Антон Вълев даде пример с гръцкия модел, при който независимо с какво търговско име лекарят е изписал лекарството в електронната система, автоматично рецептата се генерира с международно непатентно наименование и вече избор на търговски имена от страна на лекаря няма, освен ако той не влезе в специфична процедура да се мотивира защо предписва конкретно търговско име на лекарство.
Още: Окончателно: Вече могат да ни издават електронни направления и рецепти"