"Нямаме ли донорство на органи, няма да имаме успех. 15% от листата на чакащите в ЕС загиват. Евротрансплант всяка година трансплантира 7 хил. органа, но въпросът е да влезем там. Затова ни трябва донорство. Оптимист съм - на най-високо ниво се е поел ангажимента да се изпълняват нещата. Няма да има пречки, нито финансови, нито административни." Това обясни Михаил Христов - директор на Агенцията по трансплантациите.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
"Има кореспонденции и уговорки, но практически няма постигнат резултат. Има пращане на писма. Агенцията е от 25 човека вътре има трима лекари. Нещата са приключили с кореспонденция и ние имаме отказ от болниците. В писмата е посочено, че поради драстичния спад на донори в самите страни не могат да извършват трансплантации." , обясни още той.
Той уточни, че болницата във Виена, извършваща трансплантации е отказала на Румъния, както и болницата в Германия. И двете заради драстичния спад на донори.
По думите на Христов ако страната ни е имала договор с тези болници, без донори пак не е могло да се помогне на чакащите за трансплантация.
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Директорът на агенцията по трансплантациите съобщи, че у нас е бил екип на турската болница "Мемориъл", за да провери базата. Специалистите били на мнение, че такава база не са виждали и в Швейцария. Това, което е много важно в момента е България да има много добър предтрансплантационен и следтрансплантационен екип. Здравните власти предвиждат пациентите да имат две възможности - да отидат в чужбина или у нас да дойде екип.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Христов припомни, че в България са извършени 52 трансплантации на сърце. По думите му не е вярно, че трансплантацията на бял дроб е по-сложна.
По думите му двама души от чакащите за белодробна трансплантация са в много тежко състояние.
Христов допълни, че страната ни има уговорка с клиника в Рим, чака се споразумение с тази в Париж и се очаква отговор от болницата във Виена.
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Директорът на агенцията по трансплантациите допълни още, че специално за белодробните пациенти се получават разминавания в лекарските становища и затова са направени консилиуми между отделните болници.