Нашата храна влияе върху цялостното здраве и благосъстояние и играе важна роля в превенцията на заболяванията на стомашно-чревния тракт и по-специално на хроничния панкреатит. Храна с недостатъчно количество протеини и излишни мазнини може да повлияе негативно на състоянието на панкреаса, като го кара да се претовари и го принуди да произвежда свръхпроизводство на ензими. В допълнение, наднорменото тегло и затлъстяването, причинени от небалансирана диета, често се комбинират с повишени нива на триглицериди в кръвта, което допринася за натрупването на мазнини в панкреаса и развитието на панкреатит.
Само по този начин можете да държите панкреаса здрав
Как да се храним, за да поддържаме панкреаса здрав?
- не консумирайте повече калории с храна и напитки, отколкото изразходвате (средно възрастен се нуждае от 2200 kcal на ден при нормални натоварвания);
- яжте разнообразна храна, като добавите към нея храни, богати на фибри - непреработени зърнени храни, зеленчуци и плодове;
- ограничаване на храни с високо съдържание на наситени мазнини, холестерол и лесно смилаеми въглехидрати;
- консумирайте качествени ферментирали млечни продукти;
- има достатъчно количество протеини;
- намаляване на приема на захар (<25 g на ден) и сол (<5 g на ден);
- изключете от диетата храни, които увеличават риска от развитие на панкреатит
За да се предпазим от панкреатит, е препоръчително да се храним балансирано или да следваме препоръките за здравословното хранене, според които основата на диетата ни трябва да бъдат пълнозърнести храни (непреработена царевица, просо, овес, пшеница, кафяв ориз, елда и други зърнени култури). ), ненаситени растителни масла (зехтин и слънчоглед), разнообразие от плодове и зеленчуци (картофите са ограничени), както и бобови растения и ядки. Протеините в храната трябва да бъдат представени от варено, печено или задушено постно месо, птици или риба.
Извадете тези храни от диетата си. Те запушват панкреаса, пречат му да работи
Какви храни не харесва панкреасът?
- колбаси, салами и други продукти, съдържащи хранителни оцветители и аромати;
- мазни и пържени храни;
- захарни изделия;
- продукти, съдържащи трансмазнини и прости въглехидрати (повечето готови печива и полуфабрикати).
Как да предотвратим развитието на остър панкреатит?
Жлъчнокаменната болест е една от основните причини за остър панкреатит. Ако ядете много мазни храни и се движите малко, в кръвта се образува излишък от холестерол, който се отделя с жлъчката. Когато в жлъчката, произведена от черния дроб, има твърде много холестерол, в жлъчния мехур се образуват камъни в жлъчката. Следователно, балансираната храна помага да се намали рискът от развитие на жлъчнокаменна болест и панкреатит едновременно. Ако искате да отслабнете, направете го постепенно. При бърза загуба на тегло черният дроб произвежда повече холестерол, което също увеличава риска от камъни в жлъчката.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.