Значението на витамините за здравето на вените е много голямо. Те не се използват като лекарство. Въпреки това човешкото тяло се нуждае от определено количество витамини, за да функционира правилно. При разширени вени правилният комплекс от витамини ще помогне за облекчаване на признаците на заболяването, а също така е полезен за предотвратяване на патология на вените.
Витамин Р (рутин)
Това биологично активно вещество има няколко положителни ефекта върху вените едновременно:
- Намалява пропускливостта на стените на кръвоносните съдове
- Подобрява еластичността на вените
- Предотвратява тромбоза
При разширени вени витамин Р облекчава състоянието на пациентите. Редовната му употреба води до факта, че отокът се появява по-рядко, а рискът от тромбоза и тромбофлебит намалява.
Рутинът се намира в растителните храни: Шипка, черно касис, цитрусови, червена боровинка, кафе
Важно е да се отбележи, че за усвояването на този микроелемент е необходимо да се поддържат достатъчни нива на витамин С в организма.
Витамин В1 (тиамин)
Това вещество не влияе пряко върху здравето на вените. Но ако има дефицит на витамин В1 в организма, тогава човекът има следните симптоми:
- Загуба на чувствителност в краката
- Мускулна слабост
- Оток на крайниците
Трябва да се приемат най-малко 1,2 мг тиамин на ден.
Намира се в продуктите: Пълнозърнест хляб, грах, боб и други бобови растения, овесени ядки и елда, свинско месо, черен дроб, бъбреци.
Витамин В1 не е токсичен, но предозирането може да доведе до ниско кръвно налягане и алергична реакция.
Витамин В5 (пантотенова киселина)
Въпреки че този микроелемент не укрепва кръвоносните съдове, той е необходим за всички процеси, свързани с хемопоезата. Липсата на пантотенова киселина провокира следните проблеми:
- Мускулни спазми
- Хронична болка в крайниците
- Синдром на студени крака
Безопасната дневна доза за витамин В5 за възрастни е 5-10 мг. Витамин Б5 го има в следните продукти: Фъстък, яйчен жълтък, броколи, телешки черен дроб.
Топлинната обработка унищожава пантотеновата киселина. Така че се препоръчва да се яде прясна храна с такъв витамин.
Витамин В9 (фолиева киселина)
Този микроелемент влияе върху нивото на хемоглобина и помага за осигуряване на телесните тъкани с кислород. Следователно при разширени вени намалява риска от трофични язви.
Фолиевата киселина също намалява вероятността от атеросклероза, тъй като разгражда мазнините и ги премахва от тялото. Дневната стойност на витамин В9 е 400 мг за възрастни и 200 мг за деца под 14 години.
Намира се в следните продукти: Морков, лук, зеле, просо, соя, домати, боб.
Предозирането обикновено възниква поради употребата на синтетични витамини, което понякога провокира храносмилателни проблеми.
Витамин С (аскорбинова киселина)
Този микроелемент участва в синтеза на колаген. Така поддържането на нормалната му концентрация в организма укрепва стените на кръвоносните съдове. Възрастните мъже трябва да усвояват най-малко 90 мг аскорбинова киселина на ден, а жените 75 мг.
Храна, богата на витамин С: Цитрусови, пъпеши, шипка, малини, домати, чушка, касис. Тези продукти не се препоръчват за термична обработка, тъй като разрушават аскорбиновата киселина.
Заслужава си да се споменът също така Витамин А (ретинол), Витамин Е (токоферол), Витамин К (филохинон), магнезий.