Сънната парализа е феномен, които се е случвал на 8% от хората на Земята. Обект на изследване е от години. В древността хората са свързвали това състояние с демони или извънземни.
Още: Кардиолог: Как влияят яйцата на холестерола и полезни ли са за сърцето
Още: 8 храни, които лекарите препоръчват при високо кръвно: №4 ще ви изненада
През 2017 г. Дженифър Хасан разказва малка част от личната си история за вестник "Уошингтън Пост". Ето част от нея:
"Първата сънна парализа, която ме застигна, беше през зимата на 2012 г. Дядо ми беше починал наскоро и аз прекарвах времето си в дома на баба ми. След 60 години семеен живот тя бе потънала в тъга и самота, подклаждани допълнително от празния дом. Бях решила, че ще е полезно за нея да прекарваме повече време заедно и се преместих в свободната ѝ спалня. Щом дойде нощта, аз се прибрах в стаята си и загасих лампата. Преди да заспя чух как баба ми плаче.
Събудих се няколко часа по-късно, беше ми студено. Когато се опитах да придърпам завивката около тялото си, осъзнах, че не мога да помръдна. Изпаднах в паника. Какво става? Защо не мога да помръдна? Опитах отново да вдигна ръце и нищо. Главата ми бе залепена за възглавницата, тялото сякаш беше замръзнало. Щом осъзнах всичко това, напрежението започна да ме задушава. Все по-трудно можех да дишам. Беше като част от филм на ужасите - опитах се да отворя уста, да изкрещя, но от устата ми не излезе и дума. Не можех да преместя погледа си и реално не успявах да направя нищо друго, освен да седя легнала с очи, вперени в тъмния таван. Не успявах да видя нищо, но по някаква причина имах чувството, че в стаята има още някого. Усещах сякаш има скрито присъствие, което ме тормози и отказва да ме пусне.
Още: Какъв е пулсът на здравия човек вечер според възрастта
Още: Кардиолог: Домашен 30-секунден тест с двата пръста разкрива състоянието на сърдечния ви мускул
След няколко минути, които ми се сториха като часове, успях отново да се раздвижа. Разтреперих се, включих лампата и седнах в леглото. Останах така до сутринта..."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Тези чайове пречистват най-добре черния дроб след празници
Сънната парализа възниква, когато съзнанието се събуди, но тялото остане заспало. Това причинява временна невъзможност за движение и в много случаи силни халюцинации. Понякога парализата продължава секунди, друг път минути.
Различават се три категории усещания:
Нарушител: чуват се звуци от отваряне на дръжки, въртеливи стъпки, човек в сянка или усещане за заплашително присъствие в стаята.
Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора
Още: Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените
Демон: чувство за натиск върху гърдите, затруднено дишане с усещане за задушаване, удушаване или сексуално нападение от злонамерено същество. Индивидът вярва, че е на път да умре.
Вестибуларно-моторно: усещане за въртене, падане, плаване, летене, завиване над нечие тяло или друг тип изживяване извън тялото.
Да се чувстваш мъртъв: това е един от най-често срещаните кошмари по време на сънната парализа. Хората се чувстват като ум, заключен в абсолютно мъртво тяло, и непреодолимата паника на съзнанието не помага окончателно да се събуди.
Психиатрите знаят за такъв феномен от приблизително същото време, когато психиатрията започва да се развива и сред хората тези явления от стотици години се считат за интриги на брауни. Те казаха, че това брауни се катери през нощта на леглото на човека, когото не харесва, и започва да притиска гърдите си или да го удуши.
В различните краища на света са имали свои собствени местни варианти за този феномен: някъде една зла вещица идва при хората през нощта, някъде демони, джинове, дяволи и други зли духове го правят.
Сега лекарите започнаха да разбират малко за същността на това явление, въпреки че все още явлението е пълно със загадки. Това се случва, когато човек вече е по същество буден, но тялото и мозъкът му все още са в състояние на сън. И човек не може да се движи нито поради работата на мозъка, защото в съня мускулите на нашето тяло работят в намален режим. Всъщност само мускулите на очите работят нормално..
Важно е да се знае, че Сънната парализа не е болест!