Правителството на сръбския президент Александър Вучич бърза с плановете си да построи атомна електроцентрала в сътрудничество с френската компания Aegis. На пръв поглед, тази новина може да не предизвика голям интерес, но нещата се променят, когато уточним, че тази фирма отговаряше за надзора на работата по железопътната гара в Нови Сад. В края на миналата година козирката ѝ се срути и уби 15 души, а обществото настоя властите да публикуват всички документи около спорната реконструкция на обекта. В него основна част заемаше китайски консорциум.
Протестите след срутването на козирката на жп гарата по-късно прераснаха в масови демонстрации срещу самия Вучич и режима му.
Още: След трагедията: И Европейската прокуратура разследва ремонта на гарата в Нови Сад
Държавата действа: "Дано това не струва живота на нашите граждани"
Френската компания Aegis, която позорно надзираваше железопътната гара в Нови Сад, сега, по нареждане на държавата, поставя под въпрос как Сърбия може да построи атомна електроцентрала, пише сръбският вестник Vreme. „Ако имаме късмет, може би това няма да ни струва живота на нашите граждани“, казва професорът по ядрена физика Миодраг Крмар, цитиран от изданието.
Преподавателят в Природо-математическия факултет в Нови Сад, предупреждава, че държавата е възложила на френската компания да обмисли евентуалното изграждане на атомна електроцентрала в Сърбия.
Още: NIS Petrol получи още 30 дни отсрочка за американските санкции
Снимка: Getty Images
„Министерството на минното дело и енергетиката наистина е възложило на компанията Aegis, заедно с френската корпорация EDF, да направи предварително техническо проучване, за да обмисли приложението на атомната енергия в Сърбия“, пише Крмар преди няколко дни.
Текстът му е в отговор на странните откази на министерството на по-подробна статия по тази тема.
Още: Вучич доволен от разговорите в Брюксел за европейското бъдеще на Сърбия
Скандалът в Нови Сад и фаталният завършек
Като член на шестчленен консорциум, Aegis е контролирала работите по жп гарата в Нови Сад. Нещо повече, именно инженерът от Aegis е подписал документа, че „са изпълнени условията за отваряне на крило Б за ползване от пътниците“. Документът беше публикуван от Vreme. Той е вписан в строителния дневник на 4 юли 2024 г., само един ден преди помпозното откриване на станцията.
Въпреки всичко това през януари тази година държавата удължава договорите на Aegis и други фирми, за да продължат да наблюдават работата по железопътната линия.
Още: Реформи, честни избори: Какво поискаха Фон дер Лайен и Коща от Вучич?
Проектът за атомна централа
В допълнение към всичко това Министерството на минното дело и енергетиката наема Aegis да изготви техническо проучване за приложението на ядрената енергия в Сърбия. Това е проект, който ще бъде завършен през следващия месец, а стойността му е само 120 000 евро, но последиците от него ще бъдат на стойност милиарди евро в бъдеще.
Според техническото задание Aegis подготвя проучване за разходите, веригата на доставки, партньорите, както и за различните видове ядрени технологии, налични на пазара, и свързаните с тях компании, разработващи тези технологии, както и за броя на централите в света (построени, в процес на изграждане, обявени и планирани).
Снимка: Getty Images
Още: Разцепиха го от критики: Вучич се снима с ранените от Кочани (ВИДЕО)
Основната задача е да се идентифицират до осем конвенционални ядрени технологии, за които се счита, че са съвместими с нуждите на Сърбия, въпреки че министерството поиска да се разгледат т.нар. малки модулни реактори.
Решението за възлагане на поръчката, както и заданието за проекта, е взето от министерството на 13 септември 2024 г., което е два месеца преди да бъде отменен Законът за забрана на изграждането на атомни електроцентрали. Отмяната на този закон стана при поредица от странни обстоятелства.
Още: Вучич: Никой няма да пороби Сърбия, ще има ред и дисциплина
От Министерството на минното дело и енергетиката обаче опровергават информацията. Според тях "не е уместно" да се подвеждат читателите, като се внушава, че изпълнението на предварителното техническо проучване за разглеждане на възможността за мирно използване на ядрената енергия в Сърбия е било незаконно извършено бързо, два месеца преди отмяната на мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали, без да се информира обществеността и без да се проведат обществени обсъждания.
От ведомството не искат да се правят връзки и с инцидента в Нови Сад. „По този начин ясно и недвусмислено се внушава, че става дума за инцидент и трагедия, което не съответства на нито един кодекс за професионално медийно отразяване“, твърдят от министерството.
Още: Акустично оръжие срещу протестиращите в Сърбия: Вучич отрече, но истина ли е? (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Първите два етапа от проекта са минали с едно щракване на пръстите
Професор Крмар обяснява, че Сърбия, изглежда, е в напреднал етап на планиране на атомна електроцентрала. „През март миналата година президентът ни съобщи от Брюксел, че имаме нужда от ядрена енергия, дори първоначално взе решение за четири модулни реактора“, пише той и напомня: „В края на септември миналата година нашият министър на минното дело и енергетиката се появи в един вестник пред контролен панел и куп монитори и каза: „Французите ще ни помогнат с ядрени централи, EDF е най-добрият партньор“. И така, президентът и министърът ни спестиха поне десет години и внимателно ни преведоха през първите два етапа от реализацията на ядрения проект, без дори да забележим“, пише Крмар.
Още: На фона на протестите: Вучич се сравни с Тръмп на Балканите
„Въпреки това бързината, с която ни запознаха с тази история, богатата корупционна история на компанията Aegis и вече съвсем сигурната неспособност на френските компании да построят атомна електроцентрала в предвидения срок и на предварително договорената цена, предвещават ненужното изразходване на големи милиарди, които ще паднат на гърба на нашите данъкоплатци", смята професорът.
Още: Вучич и Орбан създават военен съюз