Учени от Харвардския университет направиха интресно откритие за връзката межд консумацията на месо и повишения риск от диабет. Те установиха, че високата консумация на хем желязо увеличава риска от развитие на диабет тип 2 с 26%. Изследването е публикувано в списанието Nature Metabolism.
Консумацията на месо и връзката му с повишен риск от диабет
Авторите на проучването са оценили връзката между желязото и диабет тип 2, използвайки 36-годишни диетични записи от 206 615 доброволци. Те са разгледали данните за приема на различни форми на желязо от участниците - общо, хем, нехем, диетично (от храна) и допълнително (от добавки).
Лекар: Пилешко месо - вдига ли пикочната киселина
Хем желязото се намира в червеното месо и други животински продукти. Научната работа показва, че консумацията на такива храни може да увеличи вероятността от диабет тип 2. Междувременно нехем желязото, което може да се намери в растителните храни, не е свързано с повишен риск от заболяване.
Това проучване подчертава значението на здравословната диета за предотвратяване на диабет. Намаляването на приема на хем желязо, особено от червено месо, и преминаването към растителна диета може да бъде ефективна стратегия за намаляване на риска.
Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
Месо - полза и вреда
Прекомерното количество месо в диетата може да доведе до редица негативни последици: затлъстяване, атеросклероза, остеохондроза, образуване на кръвни съсиреци, влошаване на пикочната система, повишен холестерол в кръвта, хормонален дисбаланс и дори да провокира развитието на онкологични тумори (например, препечено месо поради съдържанието на никакви канцерогени). При някои заболявания, като подагра, яденето на месо е забранено.
Всяко месо може да предизвика алергична реакция, тъй като не винаги е известно какво е яло животното или птицата - растенията, които ядат, могат да бъдат третирани с отрови и пестициди, което се отразява на качеството на месото.
Лекар: Това е най-доброто месо за холестерола
За да получите ползите от яденето на месо, трябва да следвате няколко правила, според учените:
- Яжте постно месо няколко пъти седмично. Според статистиката прекомерната консумация на червено месо допринася за развитието на рак на червата.
- Добавете повече зеленчуци към вашата диета заедно с месото.
- Променете метода на готвене на месото на по-деликатен - задушете, варете, на пара, печете или дори по-добре, предварително смилайте месото, за да подобрите смилаемостта в стомашно-чревния тракт и дъвченето.
- Опитайте се да не консумирате наситени месни бульони, тъй като вредните вещества, съдържащи се в месото, остават в бульона по време на процеса на готвене. Препоръчително е да изхвърлите първоначалния бульон.
- По-добре е да ядете натуралния продукт, отколкото полуфабрикати от него - по-добре е да сварите парче месо, отколкото да го замените с наденица или бекон, тъй като те съдържат добавки, които са вредни за тялото.
Каква трябва да е марината за опушване на месо
Месото е богат източник на хранителни вещества, които са от решаващо значение за нормалното функциониране на човешкото тяло. Ето някои от основните хранителни ползи от консумацията на месо:
Висококачествен протеин. Месата, особено постните разфасовки като пилешко и пуешко, са отличен източник на висококачествен протеин. Протеинът е от съществено значение за изграждането и възстановяването на тъканите, поддържането на мускулната маса и поддържането на различни функции на тялото.
Есенциални аминокиселини. Месото осигурява всички основни аминокиселини, от които тялото се нуждае, но не може да произведе само. Тези аминокиселини играят важна роля за насърчаване на цялостното здраве и благополучие.
Витамини и минерали. Месото е богато на основни витамини и минерали, включително витамини от група В (В12, В6, ниацин), желязо, цинк и селен. Тези хранителни вещества са критични за производството на енергия, поддържането на имунната система и предотвратяването на различни заболявания.
Лекар: Какво е червеното месо и как влияе на холестерола
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Предоставената в нея информация не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!