Експерти от Китайската академия на науките заключиха, че стресът увеличава вероятността от фрактури на костите. Това се случва поради дефицит на минерали, съобщава руското издание Лента.
Още: Тези храни могат да бъдат опасни за хората, които приемат лекарства за разреждане на кръвта
Още: Лекар: Тези 3 плода свалят кръвната захар
Влияние на стреса върху костите
Тревожността, напрежението, депресията и други нервно-психични проблеми влияят негативно на костно-ставния апарата. Нарушенията намаляват съдържанието на основни минерали в тялото. В резултат на това вероятността от фрактури се увеличава.
Какви храни трябва да ядете за здрави кости?
Специалистите създадоха условия, симулиращи живота на космическа станция. Участниците в експеримента бяха в тясно пространство, решавайки различни задачи. Например, беше необходимо да се намери изход от конфликтни ситуации, възникнали между доброволци по това време.
Още: Как тялото ви се променя, когато кажете "не" на алкохола
Още: Как да възстановите черния си дроб след празниците: 7 съвета от лекар
Причинен им е и хроничен стрес - и мнението на авторите на изследването се потвърждава. В моменти на стрес образуването на костите се забавя, споделят в заключение учените.
Други причини за заболявание на костно-ставния апарат
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Здравен съвет за деня, 3 януари: Лекар: Това е най-добрата протеинова закуска за сърцето
Още: Лекар: Запомнете я, тази грешка превръща кафето в отрова, здравен съвет за деня, 3 януари
Най-честите причини за заболявания на опорно-двигателния апарат са:
- Възраст. С напредване на възрастта костната плътност намалява и става по-крехка. В резултат на това възрастните хора могат да развият различни заболявания. Рискът от наранявания и счупвания също се увеличава.
- Пол. Жените имат по-висок риск от възпалителни заболявания, отколкото мъжете, поради което жените са по-склонни да страдат от артрит . Това се дължи предимно на хормоналните промени, които жените изпитват по време на пубертета, менструацията, бременността и менопаузата.
- Вид дейност. Някои професии са свързани с риск от развитие на костни заболявания. Особено остеоартрит. Рисковите фактори включват дейности, които изискват неправилна поза, изкачване на стълби, повтарящи се движения и огъване на ставите. Други опасности включват излагане на опасни вещества на работното място.
- Генетика. Метаболитните костни заболявания и скелетните малформации се предават по наследство. В някои случаи по време на бременност може да се развие генетична мутация.
- Околна среда. Излагането на определени токсини може да повлияе на здравето на костите и ставите. Например, една от основните причини за артрит е излагането на химикали.
- Бактерии и инфекции. Инфекциозни костни заболявания като остеомиелит се причиняват от бактерии. Те също могат да допринесат за развитието на други заболявания.
- Наранявания. Някои наранявания на ставите и костите увеличават риска от развитие на остеоартрит и други заболявания.
- Хормонални нарушения. Диабетът и ендокринните заболявания могат да доведат до развитие на възпалителни костни заболявания като остеоартрит. Диабетът и хиперпаратиреоидизмът (прекомерното производство на паратиреоиден хормон, който засяга нивата на калций и фосфор в тялото) също водят до разрушаване на костите и ставите, увеличавайки риска от фрактури.
Ако чувствате болки в костите по цялото тяло - това може да е симптом за следния проблем
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
Още: Лекар: За кои хора се препоръчва спането по гръб
Още: Лекар: Какво трябва да бъде храненето при камъни в жлъчката