Учени от медицинското училище в Харвард, че продължителният сън носи повече вреда, отколкото ползи - той увеличава риска от определени заболявания.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Дългият сън и по-високия риск от заболявания
Експерти от Съединените щати проведоха проучване, което потвърди връзката между дневния сън и развитието на сериозни здравословни проблеми - затлъстяване и хипертония. Резултатите са публикувани в списанието Obesity.
Около три хиляди души от средиземноморските страни, за които дневният сън е обичайно явление, са участвали в експеримента на американски учени.
Щипка от тази подправка ще ви избави от безсънието
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Благодарение на изследването експертите успяха да открият закономерност – онези от участниците, които спят повече от 30 минути през деня, имат здравословни проблеми. Например, те са били затлъстели и метаболизмът им е бил нарушен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Причините, поради които хората предпочитат съня пред домакинската работа, са свързани с нарушаване на режима, късно лягане, късно хранене и пушене. Всички тези фактори са се оказали решаващи за влошаване на здравословното състояние на анкетираните. Според учените те са довели до развитието на хипертония и затлъстяване. Освен това експертите заключиха, че друг фактор за влошаване на здравето може да бъде и продължителният нощен сън.
„Продължителността на съня повече от 8 часа, неподходящата позата при спане и други специфични фактори могат да повлияят върху здравето по същия начин, както и дневният сън“, заключават изследователите.
3 напитки, които НЕ трябва да пиете вечер, ако страдате от безсъние
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!