Цикорията е комбинация от вкус и здраве. Този зеленчук е освежаващ, доставя ценни витамини, нискокалоричен е, помага за прочистване на тялото от токсини и има успокояващ ефект. Разберете защо си струва да го включите в диетата си.
Свойства на цикорията - какви са те?
Белите кочани на цикорията с жълтеникави върхове на листата съдържат ценни фибри, които свързват веществата, съдържащи вредни мазнини в храносмилателния тракт. Това намалява нивата на холестерола и, като резултат, риска от сърдечно-съдови заболявания.
Още: Природни средства: Как влияе цикорията на хората с диабет
Фибрите, съдържащи се в цикорията, почистват храносмилателния тракт, укрепват лигавиците и стабилизират бактериалната флора, което предпазва от язвена болест. Характерната горчивина е не само естествена подправка на този зеленчук. Причинява се от терпентоиди, които стимулират жлъчния мехур да отделя жлъчка, която е полезна за черния дроб.
Този зеленчук е чудесен за прочистване на тялото от токсини и премахване на ненужната урея. Това е важно за хора, страдащи от ревматизъм, артрит или подагра. Има противовъзпалителни свойства, както под формата на сурови листа, така и като компреси, прилагани върху възпалени места. А за хората, страдащи от диабет, ще осигури вещества, които действат подобно на инсулина.
Как да консумираме цикорията?
Още: Алтернатива на кафето: Какви са ползите от цикорията и как да я пиете правилно
Важно е да знаете, че цикорията не трябва да се накисва във вода, тъй като бързо ще омекне и ще загуби аромата си.
Когато я приготвяте сурова, листата трябва да се напръскат с лимонов сок веднага след натрошаване, за да не покафенеят.
За да премахнете горчивината от цикорията, просто изсипете сол в купа и поставете цикорията в нея с дъното надолу. След час няма да има и следа от горчивина.
Коренът на това растение подобрява храносмилането и поддържа здрав черния дроб