Сърдечна недостатъчност - тя възниква, когато сърдечният мускул отслабне прекалено много. При липса на адекватни мерки състоянието се влошава с времето. В случая сърцето вече не може да се справи с поставените му изисквания да изпомпва кръв към останалата част от тялото. Затова се появяват очевидни симптоми като умора или задух. Има обаче признаци, които могат да бъдат сбъркани с нещо друго.
„Пациентите могат да изпитат „упорита кашлица. Някои от предупредителните признаци на заболяването са интуитивни, като подуване на глезените, задух, болка в гърдите, ускорен или неравномерен сърдечен ритъм и умора по време на тренировка“, казва руският кардиолог д-р Олег Варфоломеев.
Сърдечна недостатъчност - симптоми
Има и други симптоми, които често не се свързват именно с това заболяване.
„Те включват упорита кашлица, подуване на корема, бързо наддаване на тегло, гадене и липса на апетит. Хората, които изпитват някой от тези симптоми, трябва да се свържат със своя лекар", съветва кардиологът.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Исхемичната болест на сърцето е основната причина за това заболяване, а сковаността на сърдечния мускул е най-вече резултат от лошо контролирана хипертония или диабет.
По-рядко то е предизвикано от миокардит, който може да бъде причинен от вирусна инфекция и кардиомиопатия. Начинът на живот е друг рисков фактор.
„Поддържането на здравословна диета, лечението на затлъстяването, избягването на тютюна и пасивния дим, както и избягването на алкохола може да помогне за предотвратяване на коментираната сърдечна патология“, казва експертът.
Други рискови фактори включват сънна апнея, някои лекарства, използвани за лечение на рак, и вирусни инфекции, които увреждат сърдечния мускул.
Острата форма на заболяването възниква внезапно, минути или часове след инфаркт, когато тялото вече не може да компенсира. Някои симптоми включват:
- силно затруднено дишане и/или кашлица;
- къркащ звук при дишане;
- нарушаване на сърдечния ритъм;
- бледост;
- студена пот;
Хроничната форма е прогресивно заболяване, което се развива в продължение на месеци или години и е по-често от острата. При хроничното протичане на патологията симптомите често не се приемат сериозно, защото тялото е в състояние да ги компенсира за дълъг период от време или те са свързани с напредването на възрастта.
Коментираното заболяване не може да бъде излекувано напълно. Въпреки това, продължителността на живота на пациента може значително да се увеличи. Зависи от вида на патологията, както и от възрастта, съпътстващите заболявания и начина на живот на човека. Лечението на съпътстващи заболявания (като високо кръвно налягане), воденето на здравословен начин на живот и спазването на препоръките на лекаря може да доведе до добра дългосрочна прогноза.
Още: Ако пиете правилно алкохол, ще се предпазите от повторен инфаркт
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!