Стевията е заместител на захарта, произведена от листата на растението Stevia rebaudiana от Южна Америка. Листата съдържат химикали, наречени стевиол гликозиди, които имат силно концентриран сладък вкус.
Стевията е около 200 до 400 пъти по-сладка от трапезната захар и е нехранителен подсладител, което означава, че няма въглехидрати, калории или изкуствени съставки.
Можете да намерите стевия в прахообразна или течна форма в супермаркетите и магазините за естествени храни в магазините за печене или здравословна храна. Предлага се в опаковки за маса (обикновено зелени), течни капки, разтворими таблетки и продукти за лъжица, както и смеси за печене.
Още: 10 храни, които са задължителни женското здраве
Някои хора намират стевията за горчива, но други смятат, че има вкус на ментол. Опитайте я в сутрешното си кафе или поръсено върху овесените ядки, за да видите дали ви харесва вкусът.
Стевия Ползи за здравето
Стевията е натурална, за разлика от други заместители на захарта. В Южна Америка и Азия хората използват листа от стевия за подслаждане на напитки като чай от много години.
Stevia също може да бъде полезна за:
Още: Как правилно се приготвя чаят от шипки - течно злато за кръвоносните съдове
Диабет
Ако имате диабет, стевията може да бъде начин да подсладите вашето кисело мляко или горещ чай без добавяне на въглехидрати и да поддържате здравословни нива на кръвната захар. Но някои изкуствени подсладители може да не са толкова полезни, ако се използват в големи количества.
Програма за здравословно управление на теглото
Може да ви помогне да отслабнете и да намалите риска от затлъстяване и свързаните с него здравословни проблеми. Но някои проучвания показват наддаване на тегло поради начина, по който мозъкът реагира на сладкото със знаци да ядете повече. Нискокалорична или кетогенна диета . Стевията може да бъде добър заместител на захарта, защото добавя само малко или никакви калории към вашата диета.
Още: Лекар: Пийте този чай всяка сутрин - регулира кръвната захар
Странични ефекти на Стевия
Докато суровата стевия не е одобрена от FDA за консумация, чистите екстракти се считат за безопасни. FDA одобри само високопречистените стевиол гликозиди от листата на стевия като безопасни за употреба.
Продуктите, смятани за безопасни, съдържат думи в списъка на съставките си като екстракт от стевия или Stevia rebaudiana .
Ако видите цели листа от стевия или сурови екстракти от стевия в местния магазин за естествени храни, не ги купувайте. FDA казва, че няма достатъчно информация за тяхното потенциално въздействие върху вашето здраве, включително проблеми с бъбреците, сърцето и кръвоносните съдове.
Още: Фруктоза и глюкоза - каква е разликата и кое е по-вредно
Стевия може също:
Повлиява здравословните бактерии в стомаха ви, причинявайки газове и подуване на корема
Повишава риска от инфаркт и инсулт, тъй като често се смесва с еритритол, за който е установено, че повишава тези рискове
Важно е да четете етикетите на храните и да знаете кой тип подсладител или комбинация от подсладители е включен.
Още: Каква е разликата между диабет и преддиабет
Готвене със стевия
Можете да използвате стевия по начина, по който бихте използвали трапезната захар. За да я включите в някои от любимите си храни и напитки, можете:
Можете да добавите малко стевия към вашите зърнени култури или да я използвате в топли или студени напитки.
Гответе с нея. Най-добре е да проверите опаковката, преди да измерите подсладителя, тъй като всяка марка има собствено съотношение захар към стевия. Ако използвате твърде много, това може да предизвика горчив послевкус.
Още: Кардиолог: Патладжан - вдига или сваля холестерола
Използвайте я за печене. Печенето със стевия може да бъде трудно. Тъй като няма същия химичен състав като захарта, стевията няма да придаде правилната текстура на сладкиши, бисквити и хляб. Опитайте да експериментирате с различни количества или допълнителни съставки, като добавяне на разбит белтък към тесто за торта или допълнителен бакпулвер и сода за хляб към бързо тесто за хляб, за да им помогнете да втасат.
Други заместители на захарта
Други изкуствени подсладители освен стевия включват монашески плодове, ацесулфам-K (Ace-K), захарин, аспартам и сукралоза.
Монашки плод
Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година
Monk fruit, известен също като swingle fruit или luo han guo, е малка кратуна, която расте на лози. Произхожда от части от Югоизточна Азия, включително Китай и Тайланд, и е кръстен на първите си култиватори – будистки монаси през 13 век. Тъй като пресните плодове на монаха се развалят бързо, обикновено се използват в изсушена форма.
Като подсладител монашкият плод се предлага в много форми, включително подобен на захар и течен екстракт. Тъй като има изключително сладък вкус – 100 до 250 пъти по-сладък от захарта – монашкият плод често се смесва с други съставки за баланс.
Подобно на стевия, монашеският плод е нискокалоричен, нехранителен подсладител. Неговият екстракт няма калории, въглехидрати или захар.
Някои от неговите ползи за здравето включват:
Още: Как влияе студът на кръвната захар и опасен ли е за хора с диабет
По-малък риск от затлъстяване. Подслаждането с него вместо със захар може да помогне за намаляване на риска от затлъстяване.
По-здравословен вариант за диабет. Няма странични ефекти и няма да повлияе на кръвната захар, така че може да бъде здравословен вариант за хора с диабет.
Антиоксидантни свойства. Плодът на монаха има антиоксидантни свойства, които помагат за намаляване на риска от заболявания като сърдечни заболявания и рак .
Въпреки че монашеският плод предлага своя справедлив дял от ползите, той не е за всеки. Някои хора може да не изберат монашески плодове като алтернативен подсладител поради няколко причини, като:
Аспартам
Това е комбинация от две аминокиселини, които осигуряват сладост с почти никакви калории.
Някои хора съобщават, че аспартамът им причинява главоболие или виене на свят или влияе върху настроението им, но проучванията не свързват тези симптоми с аспартама. FDA заявява, че аспартамът е една от най-изследваните хранителни добавки.
Ако имате фенилкетонурия (PKU), рядко метаболитно нарушение, трябва да избягвате аспартам, тъй като той съдържа фенилаланин. Всеки продукт, съдържащ аспартам, ще има предупредителен етикет за това.
Захарин
Този подсладител е между 200 и 700 пъти по-сладък от трапезната захар и най-известен като Sweet'N Low.
През 70-те години захаринът получи предупредителен етикет, след като лабораторни тестове при плъхове показаха възможна връзка с рак на пикочния мехур. Повече от 30 проучвания на захарин показват, че резултатите от плъхове не се отнасят за хора и захаринът е безопасен за консумация, според FDA. Храните или напитките със захарин вече нямат предупредителен етикет.
Сукралоза
Splenda, търговската марка за сукралоза, има надпис, че е „направена от захар“ (което е). Но е 600 пъти по-сладък от захарта.
FDA казва, че е прегледала повече от 110 проучвания за безопасност, преди да одобри сукралозата като подсладител с общо предназначение за храни. Тъй като е стабилен на топлина, което означава, че запазва сладостта си дори когато се използва при високи температури, можете да го използвате за печене.
Захарни алкохоли
Ксилитолът и сорбитолът са захарни алкохоли, произведени от растителни продукти. Те имат по-малко калории от захарта.
FDA разрешава захарните алкохоли като заместители на захарта. Други видове захарни алкохоли включват:
Лактитол
Манитол
Еритритол
Малтитол
Сладостта на захарните алкохоли варира от 25% до 100% сладък като захарта. Захарните алкохоли са малко по-нискокалорични от захарта и не причиняват кариес или внезапно повишаване на кръвната захар. Те обикновено се използват за подслаждане на бонбони без захар, бисквити и дъвки.
Ако имате диабет, имайте предвид, че захарните алкохоли са въглехидрати и все още могат да повишат кръвната Ви захар. Те могат също така да действат като лаксативи или да имат други храносмилателни симптоми при някои хора.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.