Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По колко часа трябва да спят възрастните хора, за да се предпазят от деменция?

10 март 2023, 14:48 часа

Учените разкриха каква е идеалната продължителност на съня за намаляване на риска от деменция при възрастните хора. 

Изследователи от медицинския факултет на Вашингтонския университет в американския Сейнт Луис са наблюдавали съня на сто възрастни души. Те също така са били тествани за свързано с възрастта намаляване на интелигентността и симптоми на ранни стадии на болестта на Алцхаймер.

Колко сън предпазва възрастните хора от деменция?

Оказало се, че само онези участници в изследването, които спят нито малко, нито много, поддържат добри показатели за мозъчна функция.

Хората с тази кръвна група са с най-висок риск от деменция

Ако човек спи по-малко от 5,5 часа или повече от 7,5 часа на ден, неговите показатели за интелигентност се оказват по-лоши от тези, чийто сън се вписва в този интервал. По-рано беше известно, че интелигентността се влияе негативно от липсата на сън, така че първата цифра не беше изненада за изследователите.

Но защо повече сън не гарантира и добра мозъчна функция? Учените предполагат, че не само количеството сън е важно за мозъка, но и неговото качество. Следователно, дори ако спите много, но сънят ви не е дълбок, това може да причини здравословни проблеми.

Счита се, че пълноценният нощен сън трябва да се състои от 4-6 цикъла на сън, като всеки от циклите съответно се състои от четири етапа. Един цикъл на сън е около 90 минути, така че повечето хора се нуждаят от 7-8 часа сън, за да завършат подходящия брой цикли на сън. Желателно е в същото време сънят да е пълноценен и непрекъснат.

Тази подправка предпазва от инфаркт и деменция

Но с напредването на възрастта става все трудно на възрастните хора да спят цяла нощ без да се събудят. Това често се влияе от наличието на хронични заболявания и лекарства: тежките симптоми и страничните ефекти на лекарствата могат да попречат на спокойния сън. Това от своя страна значително влияе върху качеството на 3-ти и 4-ти етап (дълбок сън) и съответно функционирането на мозъка.

Важно: Статията не замества здравословния начина на живот и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес