Можем ли да медитираме у дома, когато в забързаното ежедневие почти нямаме свободно време? Може ли да го правим, без да имаме учител? Може ли медитацията в домашни условия да бъде истински ефективна?
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Отговорът е един и за трите въпроса - "Да, може". Всичко, от което имате нужда е едното ъгълче в тиха стая, която ще бъде само ваша за 20-ина минути. Дори и 10 минути след събуждане е достатъчно време за да медитирате.
За това, нека сега разгледаме основните съвети за медитация.
1. Избор на удобно време - По своето същество медитацията е време за отмора, за това трябва да се чувствате удобно изцяло. Изберете този диапазон от време, когато знаете че няма да сте обезпокоявани и ще можете напълно да се отпуснете и насладите на изживяването. Подходящи са часовете по изгрев и залез, точно когато природата е в прехода между нощта и деня.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
2. Избор на спокойно и тихо място - Също е от голямо значение, както и изборът за удобен час. Спокойната и тиха обстановка ще направят медитацията по-релаксиращо и приятно преживяване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
3. Вашата позиция - Тя също оказва голямо влияние. Седнете удобно, бъдете напълно спокойни. Вратът и раменете трябва да са отпуснати, гръбначният стълб -изправен, а очите - затворени през цялото време. Схващането за позата лотос е абсолютен мит.
4. Празният стомах - За правилното медитиране е добре да поддържате стомаха си сравнително празен. Най-подходящото време е непосредствено преди хранене. Не трябва да насилвате себе си, ако все пак сте много изгладнели. Спазмите на празния стомах ще ви пречат по време на медитацията и дори е възможно през цялото време да мислите само за храна! В такъв случай е добре да го направите два часа след прием на храна.
5. Загрявка - Тя подобрява кръвообращението, премахва безпокойството и предразполага тялото да се почувства леко. Достатъчни са няколко разтягания. Ще получите състояние на стабилност в по-дълъг период от време.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
6. Дълбоки вдишвания - Направете бавно няколко много дълбоки вдишвания. Това също ще ви помогне за по-дълбока и качествена медитация. Дълбоките вдишвания и издишвания стабилизират ритъма на дишането като цяло и пренася ума в медитативно отпуснато състояние.
7. Усмивката на лицето - Старайте се постоянно да имате на лицето си нежна усмивка. Ще усетите веднага разликата. Тя ще ви държи спокойни и в хармония от преживяното от медитацията.
8. Водена медитация - За начинаещите е чудесна идея. Отпуснете се, затворете очи и следвайте инструкциите.
Не бързайте да отваряте очите си в края на медитацията. Направете го постепенно и бавно. Отделете малко време да се осъзнаете - себе си и заобикалящата среда.
Насладете се на деня и усетете свежестта. Медитацията е един мигновен източник на енергия. Само няколко минути от ежедневния ви натоварен трафик, ще ви заредят с положителна енергия за останала част на деня.