Учени от САЩ проведоха серия експерименти,които показват,че мастните тъкани в организма съдържат специфични имунни клетки, които са необходими за борба с инфекциите. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Ню сайънтист“.
При опитите с лабораторни мишки екипът учени под ръководството на Ясмин Белкейд е установил в мастните отлагания висока концентрация на Т-лимфоцити, които сблъсквайки се с патогенен микроорганизъм, запомнят неговата структура и при повторно заразяване със същата инфекция формират вторичен имунен отговор, предаде БГНЕС.
В анализа на резултатите се подчертава,че Т-клетките от мастния слой имат по-силна реакция от съдържащите се в други тъкани. За потвърждение на получените резултати екипът е присадил мастни тъкани от инфектирани лабораторни мишки на такива, които никога не са се сблъсквали с патогени. След наблюдение на гризачите от втората група се установило,че имплантираната тъкан се съпротивлява на инфекциите така, както би реагирал организмът, ако вече е преодолял първичната инфекция.